Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Najsuchszy kwiecień w historii

Główne zdjęcie
Prace rolne w polu

Nocą w Łomży spadło około pół milimetra deszczu. Tyle odnotowała miejska stacja meteorologiczna w ratuszu. W Marianowie stacja IMGW zanotowała nieco więcej – 0,9 mm deszczu. To były ostatnie jego krople w kwietniu i w żaden sposób nie mogły zmniejszyć suszyły. Nie zmieniły też faktu, że kwiecień 2020 roku w tej części świata był najsuchszym kwietniem w historii polskich pomiarów.

Przez cały miesiąc w Łomży spadło 3,6 mm deszczu. To tylko niewielka część „normy”. Ta jest blisko 10 razy większa i wynosi 34 mm. Z historycznych danych podawany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że podobnie suche kwietnie notowano w tej części kraju w latach 2009 i 1988. 
W 2009 roku zanotowano najsuchszy dotychczas kwiecień w Białymstoku. Miesięczna suma opadów wyniosła tam wówczas 3,7 mm. 
W 1998 roku wyjątkowo rekordowo suchy kwiecień zanotowano w Warszawie. Przez cały miesiąc spadło tam tylko 4,5 mm deszczu. 
Rekordowo wysokie pady w kwietniu w Warszawie zanotowano w 1992 roku – 92,8 mm, a w Białymstoku w 1999 roku – 85,3 mm. 

Warto dodać, że opad o wysokości 1 mm deszczu odpowiada wylaniu 1 litra wody na metr kwadratowy ziemi. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę