Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Naukowcy mają zbadać jak rozchodzi się smog w Łomży

Naukowcy z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży rozpoczęli w kwietniu pracę nad bazującym na mechanizmach sztucznej inteligencji (AI) algorytmem, dzięki któremu mamy dowiedzieć się jak przewidywać z precyzyjną dokładnością mechanizmy rozprzestrzeniania się smogu na obszarze Łomży. Według oficjalnych danych Łomża ma najgorszą jakość powietrza ze wszystkich miast województwa podlaskiego, a badania naukowców mają posłużyć do wypracowania metody skutecznego rozmieszczania urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń powietrza w miastach Polski i Europy.

Badania naukowców z PWSIiP prowadzone są w ramach unijnego projektu, którego liderem projektu jest firma InConTech z Białegostoku. To ona udostępni naukowcom z Łomży niezbędne do realizacji przedsięwzięcia urządzenia sensoryczne i będzie odpowiadać za komercjalizację opracowanego systemu – przekazuje Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP. - Dotychczas stosowane w kraju mechanizmy pomiaru czystości powietrza są dość anachroniczne: sensorów smogowych w miastach jest niewiele, rozmieszczenie nie do końca właściwe, a precyzja pomiaru jest po prostu punktowa i nie uwzględnia zróżnicowania poziomu zanieczyszczeń np. w poszczególnych dzielnicach. Prototypowa instalacja stworzona wspólnie przez naukowców z PWSIiP i lidera projektu umożliwi przewidywanie migracji zanieczyszczeń i podjęcie ewentualnych działań prewencyjnych.
Uczelnia opracuje zasady rozmieszczania urządzeń pomiarowych oraz metody i algorytmy predykcji zanieczyszczeń powietrza, wykorzystując do tego celu sztuczną inteligencję i tak zwane uczenie maszynowe. 
– Rozmieszczenie sensorów musi uwzględniać m.in. warunki topograficzne, urbanistykę, korytarze powietrza, abyśmy mogli ustalić potrzebną do właściwego pomiaru liczbę urządzeń, które docelowo pozwolą nam zlokalizować konkretne źródła problemu oraz zasady rozprzestrzeniania się smogu w zależności od warunków atmosferycznych.  W kwietniu zainicjowaliśmy wstępne prace badawcze, a w październiku 2020 roku, gdy rozpocznie się sezon grzewczy, przystąpimy do opracowania algorytmów predykcji zanieczyszczeń – mówi dr inż. Grzegorz Rubin,  prodziekan Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności PWSIiP.

W perspektywie bardziej globalnej opracowany system wpisuje się w badania eksperymentalne, których celem jest European Air Quality Index (Europejski wskaźnik jakości powietrza), który obecnie zbiera dane z dwóch tysięcy stacji monitorowania znajdujących się na „starym kontynencie”.  Całkowita wartość projektu wynosi niespełna 2 mln zł, z czego 326 tys. 250 zł przeznaczonych jest na realizację zadania naukowego w PWSIiP. 
– Każdy tego typu projekt badawczy, poza wartością społeczną i naukową, wzmacnia renomę naszej uczelni – komentuje rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP. 
W 2020 roku łomżyńska uczelnia zrealizowała oraz rozpoczęła realizację dziesięciu projektów z zewnętrznym dofinansowaniem na łączną wartość 24 mln 519 tys. 582 zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę