Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Poseł Krajewski staje w obronie mleczarni

Główne zdjęcie
Poseł Stefan Krajewski

- Mlekpol, Mlekovita i Piątnica to duma podlaskiego i polskiego rolnictwa. W imię czego, szkaluje Pan dzisiaj dobre imię tych spółdzielni? W imię czego zniechęca Pan rodaków do zakupów ich produktów? - pyta poseł Stefan Krajewski ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego. W ubiegłym tygodniu ministerstwo oskarżyło m.in. mleczarnię w Piątnicy o... brak patriotyzmu gospodarczego. - Atakując w ten specyficzny sposób nasze spółdzielnie, uderza Pan w gruncie rzeczy nie tylko w ich zarządy, ale wszystkich pracowników i rolników - dostawców, na co nie ma i nie będzie mojej zgody – dodaje.

Przypomnijmy posądzenie o „brak patriotyzmu gospodarczego” wybrzmiewa z komunikatu jaki  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało na swojej stronie internetowej wraz z listą 15 firm i spółdzielni z Polski, które importowały mleko z zagranicy. Wśród nich jest także OSM Piątnica, która sprowadzała surowe mleko z Litwy na potrzeby swoich zakładów w Piątnicy i Ostrołęce. Po publikacji zaskakującego komunikatu ministerstwa prezes OSM Piątnica Zbigniew Kalinowski w rozmowie z nami stanowczo odrzucał zarzuty o brak patriotyzmu gospodarczego. Wyjaśniał, że Spółdzielnia z Litwy sprowadza wyłącznie mleko ekologiczne, którego w Polsce nie ma w wystarczających ilościach.

Teraz do sprawy odnosi się miejscowy poseł Stefan Krajewski, który jest także szefem wojewódzkich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego. 
- Muszę przyznać, że z wyjątkowym zdziwieniem, ale również oburzeniem, przyjąłem Pański komentarz dotyczący polskich spółdzielni mleczarskich, także tych, znajdujących się na terenie województwa podlaskiego. Jak się Pan wyraził - zachowują się one „ czasami niezrozumiale, a nawet podle”. Trudno przyjąć ze zrozumieniem tego rodzaju słowa, płynące z ust polskiego ministra rolnictwa, a zarazem polityka od lat zajmującego się kwestią polityki rolnej i znającego jej realia. Jeszcze trudniej pojąć, dlaczego Pan - polityk odpowiedzialny dziś za polskie rolnictwo i jego rozwój, stosuje w tak trudnym czasie polityczne połajanki, uderzające bezpośrednio w interes polskich spółdzielni mleczarskich – twierdzi poseł Krajewski. - Podlaskie spółdzielnie przetwórstwa mlecznego to perła naszej regionalnej gospodarki. Niewiele jest tak ewidentnych dowodów na progres gospodarczy ostatnich 30-lat w Polsce. Te zakłady są takim przykładem. Zarządzane przez sprawnych menadżerów, ludzi z pasją i wizją, odniosły gigantyczny sukces na skalę nie tylko polską, bowiem prowadząc szeroki eksport, podbiły wiele europejskich i światowych rynków, stając się cenioną marką. Mlekpol, Mlekovita i Piątnica to duma podlaskiego i polskiego rolnictwa. W imię czego, szkaluje Pan dzisiaj dobre imię tych spółdzielni? W imię czego zniechęca Pan rodaków do zakupów ich produktów? Jaka właściwie przyświeca temu polityka? A może spółdzielnie mleczarskie, które od lat rozwijają się w niesłychanym tempie, modernizują i wypracowują ogromne zyski powinny pójść w ręce „nowych fachowców" z poparciem Prawa i Sprawiedliwości? Może tych ze stadniny z Janowa Podlaskiego?

Poseł Krajewski powtarza za prezesem Kalinowski, że jeżeli którakolwiek z tych firm importuje coś zza granicy, to tylko to mleko, którego brakuje w pewnym stopniu na naszym rodzimym rynku - mleko do produktów ekologicznych, posiadające określone parametry. 
- Zamiast więc je piętnować, proszę przyspieszyć pracę Pańskiego resortu prowadzące w kierunku zwiększenia możliwości produkcji ekologicznej w polskich gospodarstwach rolnych. Dzięki temu nie będzie potrzeby importu mleka na coraz chętniej kupowane przez Polaków produkty. Uważam, że w tę stronę powinna podążać Pańska ministerialna praca i polityczna aktywność – podkreśla Stefan Krajewski wytykając ministrowi Ardanowskiemu, że „atakując w ten specyficzny sposób nasze spółdzielnie, uderza Pan w gruncie rzeczy nie tylko w ich zarządy, ale wszystkich pracowników i rolników - dostawców, na co nie ma i nie będzie mojej zgody.”


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę