Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 grudnia 2024 napisz DONOS@

Do Prezydenta, Premiera, ministrów, prezesa...

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

- Jako, że nie mogę usiedzieć na miejscu patrząc na to, co się wokół dzieje, we współpracy z naukowcami, przyrodnikami, rolnikami napisaliśmy list otwarty do władz RP. List deszczu nie przyniesie, ale może pomóc by wreszcie podjęto jakieś działania mające na celu ratowanie nas przed totalną suszą oraz tego co się da z naszej ginącej przyrody – twierdzi Andrzej Konopka agroprzedsiębiorca ze Śniadowa i absolwent wydziału rolnictwa SGGW w Warszawie. - Trzeba zmienić zasady gospodarowania wodą, zaprzestać kopać rowy odwadniające, zacząć retencjonować wodę w skali mikro(...). Woda nie może spływać z pól, jak już znajdzie się w rzekach jest za późno. Oczywiście nie chodzi też o to by rzeki wyschły, ale o to by jak najmniej wody bezproduktywnie spłynęło do morza kiedy opady nadejdą, bo chyba nadejdą prawda?

List otwarty napisali członkowie i sympatycy inicjatywy społecznej FOTA4Climate zrzeszającej naukowców, intelektualistów, aktywistów klimatycznych, ekologicznych i społecznych, a także obywateli zaniepokojonych stanem klimatu, przyrody, ekosystemów oraz sytuacją hydrologiczną Polski. 
- Apelujemy o niezwłoczne podjęcie adekwatnych działań wobec pogłębiającej się suszy klimatycznej, która już dziś skutkuje pożarami lasów, łąk, bagien i torfowisk (na czele z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym) i której intensywność ma związek ze zmianami klimatu - piszą podkreślając, że brak adekwatnej reakcji na kryzys, może już w tym sezonie doprowadzić do katastrofalnych strat w przyrodzie, rolnictwie i gospodarce. Strat, których nikt nie będzie w stanie zrekompensować w jakikolwiek sposób. - Bez wody może wkrótce zabraknąć pasz, upadnie hodowla zwierząt, ogrodnictwo, uprawa warzyw, uschną zboża. Mogą pojawić się trudności z zabezpieczeniem podstawowych potrzeb żywnościowych Polek i Polaków – przestrzegają żądają podjęcia natychmiastowych działań w zakresie ochrony wód powierzchniowych i podziemnych, a także szeregu innych działań adaptacyjnych związanych ze zmianami klimatu, mających wpływ na sytuację hydrologiczną kraju. - Działania Prezydenta, Rządu i Parlamentu RP w zakresie zwalczania pandemii wirusa SARS-CoV-2 pokazały, że zarówno nasze państwo, jak i obywatele są zdolni do szybkiej, relatywnie adekwatnej reakcji na kryzys. Również w tym przypadku koniecznie jest podjęcie natychmiastowych działań – apelują naukowcy wskazując kilkanaście propozycji. Pierwszą z nich jest wydanie natychmiastowego zakazu prowadzenia wszelkich prac melioracyjnych mających na celu osuszanie podmokłych terenów rolnych i leśnych. Proponują także natychmiastowe powstrzymanie wycinki drzew i krzewów w pobliżu cieków wodnych oraz rozpoczęcie zadrzewiania i zakrzewiania brzegów rzek, cieków i zbiorników wodnych. Jednym z ostatnich punktów jest „natychmiastowe wycofanie z oficjalnych materiałów edukacyjnych informacji o tym, jakoby globalne ocieplenie przynosiło pozytywne skutki dla ludzi, przyrody i rolnictwa oraz zaprzestanie wspierania i finansowania tego typu działań dezinformujących i wprowadzających w błąd opinię publiczną.”

W załączniku publikujemy ten list w całości. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę