Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Podwyżka opłat za śmieci coraz bliżej

Komisja Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej głosami niemal wyłącznie radnych z klubu prezydenta Mariusza Chrzanowskiego pozytywnie zaopiniowała przedłożony przez niego projekty uchwał wprowadzających „nową politykę śmieciową Łomży”. Jutro zajmie się nimi cała Rada Miejska. Jeśli uchwały zostaną podjęte od 1 czerwca ceny śmieci dla zdecydowanej większości mieszkańców znowu dużo zdrożeją. Dotychczasowa miejska „polityka śmieciowa” stosunkowo największymi kosztami obarczała mieszkających samotnie, a zgodnie z nowymi założeniami największe obciążenia mają zostać przeniesione na rodziny 4-osobowe. W blokach zamiast 30 zł miesięcznie miałby płacić po 64 zł miesięcznie, a w domkach po 88 zł zamiast 51 zł miesięcznie.

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, jak bardzo niesprawiedliwy jest funkcjonujący w Łomży od lat system rozdzielający koszty gospodarki śmieciowej pomiędzy mieszkańców. 

Zobacz: Miało być taniej, wyszło... najdrożej w Polsce  

 Teraz jest „okazja”, a dokładniej konieczność, opracowania nowego, bardziej sprawiedliwego systemu. Na władzach miasta wymuszają to ubiegłoroczne zmiany prawa i wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, który 18 grudnia 2019 roku, po skardze mieszkanki Łomży, unieważnił przyjętą w wakacje uchwałę Rady Miejskiej określającą stawki opłat. Wyrok władze miasta zaskarżyły do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ale już także one przyznają, że system opłat za śmieci w mieście nie jest sprawiedliwy. 
Podstawą nowej polityki śmieciowej ma być zmiana systemu wnoszenia opłat z gospodarstwa na osoby. Zasada prosta, powszechnie obowiązująca chyba w większości polskich samorządów.

Oni dopłacą do systemu
Przyjmując za prawdziwe przedstawiane przez ratusz „poufne” wyliczania stawka opłaty za śmieci w przeliczeniu na osobę powinna w Łomży wynosić niecałe 12,3 zł miesięcznie w blokach i niespełna 15,5 zł w domkach jednorodzinnych. Tyle tylko, że tą „prostą” zasadę „od osoby” władze miasta chcą dostosować do „swoich” potrzeb. System opłat „od osoby” miałby zostać poprawiony poprzez wprowadzenie ulgi 50%. Miałaby ona obowiązywać osoby o niskich dochodach co jest jak najbardziej uzasadnione, ale także, i to w takim samym wymiarze, również rodziny wielodzietne. Tu ważna jest definicja: przez rodzinę wielodzietną rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli (!!!) na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek. Aby zrekompensować starty pieniędzy w systemie postanowiono o podniesieniu wyliczonych dla osoby stawek miesięcznej opłaty podstawowej z 12,3 zł do 16 zł w blokach i z 15,5 zł do 22 zł w domkach jednorodzinnych. W przypadku rodzin czteroosobowych z bloków miesięczna dopłata do systemu miałaby wynieść niemal 15 zł, a w domkach 26 zł, czyli odpowiednio 180 zł i 312 zł rocznie. To one po wprowadzeniu „nowej polityki śmieciowej” zapłacą najwięcej. Ich opłaty byłby wyższe niż rodzin 5-cio, 6-cio i 7-osobowych korzystających z ulg. 

Oto symulacja wysokości opłat za śmieci, które od czerwca mieliby wnosić mieszkańcy Łomży. 

Stawki opłat w blokach 

 • 1 osoba - 16 zł 
 • 2 osoby - 32 zł 
 • 3 osoby - 48 zł 
 • 4 osoby - 64 zł 
 • 5 osób - 40 zł (po zastosowaniu 50% ulgi)
 • 6 osób - 48 zł (po zastosowaniu 50% ulgi)
 • 7 osób - 56 zł (po zastosowaniu 50% ulgi)
 • 8 osób - 64 zł (po zastosowaniu 50% ulgi)

Stawki opłat w domkach jednorodzinnych 

 • 1 osoba - 22 zł
 • 2 osoby - 44 zł
 • 3 osoby - 66 zł
 • 4 osoby - 88 zł
 • 5 osób - 55 zł (po zastosowaniu 50% ulgi)
 • 6 osób - 66 zł (po zastosowaniu 50% ulgi)
 • 7 osób - 77 zł (po zastosowaniu 50% ulgi)
 • 8 osób - 88 zł (po zastosowaniu 50% ulgi)


To stawki opłat za śmieci, które będą segregowane, co obecnie jest już obowiązkiem ustawowym każdego mieszkańca Polski i Łomży też. Jeśli śmieci nie będą należycie segregowane ma być  naliczana kara. Stawka miesięcznej opłaty od każdego mieszkańca Łomży miałaby – według projektu uchwały  - wzrosnąć wówczas do 48 zł w blokach i 66 zł w domkach.

Przedłożony przez prezydenta projekt uchwały zakłada także możliwość obniżenia opłaty za śmieci w domkach jednorodzinnych o 1 zł od mieszkańca, jeśli bioodpady stanowiące odpady komunalne będą kompostowane w przydomowych kompostownikach. 

Jutro podczas sesji projektami uchwał śmieciowych ma zająć się Rada Miejska Łomży. Jeśli uchwały zostaną przyjęte „nowa polityka śmieciowa” i nowe ceny śmieci zaczną obowiązywać mieszkańców od 1 czerwca. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę