Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 grudnia 2024 napisz DONOS@

Dwie studnie dębowe na wodę sprzed kilkuset lat

Główne zdjęcie
Ul. Giełczyńska

Rozkopana do trzewi ulica Giełczyńska przed kilkoma wiekami była dużo węższa, tak że budynki stały w połowie szerokości traktu. Po 2 miesiącach remontu ulicy archeolodzy odkryli ok. półtora metra pod zdjętą niedawno nawierzchnią dwie drewniane studnie, być może, nawet z XVI lub XVII w., co wykażą dopiero dokładniejsze badania bali dębowych... Tymczasem z wysokości złocistego chodnika piasku, z którego spoglądamy w czeluść na rogu Giełczyńskiej i Starego Rynku, patrzy ku niebu XXI w. jakby dwoje czarnych oczu. Oto czarne prostokąty studni: dalsza od rynku ma 1 metr na 2 m, natomiast bliższa placu, gdzie kiedyś handlowano, czym się dało, mierzy 1 metr 35 cm na...

- Na przynajmniej 1 metr 20 cm, reszta jest niewidoczna pod jeszcze nieodkrytą częścią chodnika, biegnącego wzdłuż kamieniczki z filarami – tłumaczy archeolog Mieczysław Bienia, pod którego kierunkiem odbywają się prace wykopaliskowe. O, takich wykopów ta ulica nie widziała dziesiątki lat, dlatego zdumiewają rozmiary fundamentów w pobliżu przejścia dla pieszych, na wprost Galerii Aporia. Fundament, szeroki na metr 20 cm, zbudowano z masywnej czerwonej cegły i z ogromnych głazów kamiennych. - Można odnieść wrażenie, że ktoś tu twierdzę albo warownię chciał postawić – uśmiecha się archeolog, jednak wyklucza, że mogłyby to być podwaliny synagogi żydowskiej lub – tym bardziej – pozostałości zabudowań budowli książęcych z okresu Janusza I Mazowieckiego.

Studnia na kołowrót i na ssawkę 
- Na okres książęcy XV w. wskazywałaby raczej inna studnia, 2 m na 1 m 80 cm, którą odkryliśmy półtora miesiąca temu na Giełczyńskiej w pobliży hal biskupich – wspomina. Cztery bale dębowe zostały stamtąd wzięte do zbadania wieku drewna. Dwie nowo odkryte studnie mogły początkowo służyć do pobierania wody na zewnątrz w ciągu ulicy lub na podwórkach, a z upływem czasu stać się częścią piwnic budynku, obudowanego wokół nich. - A może to były dwa budynki – zastanawia się doświadczony archeolog. - W ten sposób otwory kanałów w głąb ziemi byłyby zabezpieczone przed zarazą morową, nieczystościami... Ta dalsza była prawdopodobnie studnią na sznur, który z kołowrotu odwijano z wiadrem po wodę. Studnia bliższa rynku przypomina obiekt z Janowa, we wnętrzu którego umieszczono ssawkę: 8-metrowy pień świerku, wydrążony w środku, ze ssawką ciągnącą wodę na zasadzie tłoku jak w strzykawce. Wydaje mi się, że budynek, budynki?, między fundamentami którego są studnie, pochodzi z XVII albo XVIII w. Więcej dowiemy się za tydzień, ponieważ będziemy odkrywać ziemię w kierunku rynku i około metra w kierunku Galerii Aporia. Na razie wydaje nam się, że odkryliśmy około 15 metrów fundamentu budynku mieszkalnego. Nie wydobyliśmy dotąd szczególnie cennych skarbów: to fragmenty kafli, pojemniki szklane i butelki.

Mirosław R. Derewońko 

Foto: Ul. Giełczyńska
Foto: Ul. Giełczyńska
Foto: Ul. Giełczyńska
Foto: Ul. Giełczyńska
Foto: Ul. Giełczyńska
Foto: Archeolog Mieczysław Bienia
Foto: Ul. Giełczyńska
Foto: Ul. Giełczyńska
Foto: Ul. Giełczyńska
Foto: Archeolog Mieczysław Bienia na ul. Giełczyńskiej

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę