Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 19 czerwca 2024 napisz DONOS@

Biebrza nadal płonie

Główne zdjęcie
Wroceń, 22 kwietnia 2020 r.

Piątą dobę walczą strażacy z ogromnym pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Wczoraj w akcję zaangażowanych było 74 zastępy ochotniczych i zawodowych jednostek straży pożarnej, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, służby Parku i Lasów Państwowych. Pożar przez wiele godzin gasiło z powietrza 6 samolotów gaśniczych i helikopter. Piloci zrobili ponad 200 nalotów na płonące lasy, trzcinowiska i nieużytki. Gaszenie pożaru prowadzono na pięciu odcinkach bojowych: Wroceń, Kanał Woźnawiejski, Grzędy i Kopytkowo.

Jak poinformował wieczorem Marcin Janowski, oficer prasowy KW PSP w Białymstoku, około godziny 16. zakończone zostały działania w okolicach miejscowości Kopytkowo. Pożar tam został ugaszony.

zobacz fotogalerię Marka Maliszewskiego "Biebrza w ogniu"

Do zmierzchu prowadzone były działania w rejonie miejscowości Grzędy i Wroceń, również z kierunków od strony kanału Woźnawiejskiego oraz miejscowości Kuligi. Na porę nocną wycofane zostanie część sił z rejonów o trudnym dostępie. Prowadzone będą jednak działania gaśnicze w miejscach, gdzie jest możliwy dojazd oraz całonocny nadzór nad rejonami najbardziej zagrożonymi. Planowane jest także nocne rozpoznanie całego obszaru dotychczas objętego pożarem przy pomocy dronu Wojsk Obrony Terytorialnej oraz śmigłowca Policji.  Pora nocna sprzyja dokładniejszej ocenie sytuacji pożarowej przy wykorzystaniu kamer termowizyjnych. Pożar nadal nie przekracza sumarycznego obszaru niecałych 6 tys. hektarów.

W sumie w ciągu dnia zaangażowanych w bezpośrednie działania gaśnicze na froncie pożaru było blisko 500 ratowników, w tym ponad 380 strażaków PSP, około 50 strażaków z lokalnych jednostek OSP i 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Poza strażakami PSP z jednostek województwa podlaskiego działały także odwody operacyjne ze szkół aspirantów w Poznaniu i Krakowie oraz kompania gaśnicza z województwa warmińsko-mazurskiego i tworzący wcześniej odwód taktyczny kompania gaśnicza „Heweliusz” z województwa pomorskiego.

Szacowana powierzchnia pożaru – według strażaków – wynosi ok. 6000 hektarów.

Tymczasem Biebrzański Park Narodowy poinformował, że wpłaty Darowizn na wydzielone konto na wsparcie działań Ochotniczych Straży Pożarnych wczoraj o godz. 14. przekroczyły 2 miliony złotych. Pieniądze na walkę z ogniem w Park wpłaciło ponad 25 tysięcy darczyńców osób i firm. 

zobacz fotogalerię Marka Maliszewskiego "Biebrza w ogniu"


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę