Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Co słychać w bibliotece? Aktywna biblioteka za zamkniętymi drzwiami

Dzień 23 kwietnia obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Tego dnia warto zapytać co słuchać w łomżyńskiej bibliotece?

Mimo zamkniętych drzwi pracujemy i jesteśmy dla swoich czytelników w pełnej gotowości. Przeszliśmy na zdalny tryb pracy i wszelkich informacji udzielamy drogą telefoniczną, mailową, oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych. Ponieważ nie wypożyczamy książek na zewnątrz, podpowiadamy czytelnikom, gdzie można korzystać legalnie i w miarę możliwości bezpłatnie z ebooków, czy audiobooków w internecie i jak pobierać je na swoje urządzenia. Niebawem zaprosimy czytelników na nowy portal Legimi oferujący e-booki. 

Na stronie biblioteki na bieżąco aktualizujemy informacje o nowych, e-inicjatywach przygotowanych przez różne instytucje kultury z zakresu literatury, edukacji, rozrywki, sztuki, dostępnych bezpłatnie w internecie. Można tutaj znaleźć informacje i linki do stron z bezpłatnymi e-bookami, audiobookami, informacje o spotkaniach autorskich prowadzonych przez pisarzy on-line, lektury, propozycje gier i zabaw dla dzieci i dorosłych, propozycje lekcji i zajęć dla dzieci i młodzieży. Również na naszych profilach facebookowych, wyszukujemy, a następnie polecamy i udostępniamy ciekawe inicjatywy i działania różnych instytucji przygotowane na czas kwarantanny, tak by jak najwięcej osób mogło się o nich dowiedzieć i z nich skorzystać pozostając w swoich domach. Warto zwrócić uwagę na akcję „Ul z książkami” stowarzyszenia Unia Literacka, zrzeszające polskich pisarzy. Niemal codziennie o godz.18:00 zaprasza ono czytelników do udziału w bezpłatnych spotkaniach online. Autorzy czytają swoje teksty, nagradzane bestsellery, a nawet książki jeszcze niepublikowane; rozmawiają, zadają pytania, inspirują. A lektorami między innymi byli: Joanna Bator, Olga Tokarczuk, Katarzyna Tubylewicz, Zygmunt Miłoszewski, Anna Dziewit-Meller, Joanna Fabicka, Wojciech Chmielarz. 

Kwiecień w bibliotece, zazwyczaj upływał pod hasłem Dni Literatury Dziecięcej, podczas których odbywały się spotkania autorskie oraz głośne czytanie, kiedy to czytali zaproszeni goście. Tegoroczne spotkania "Jeśli masz ochotę, czytaj razem z nami" z powodu epidemii koronawirusa nie mogły zaistnieć w dotychczasowej formie, nie znaczy to jednak, że z nich rezygnowaliśmy. Czytamy i będziemy czytać, ale w sieci, do czego zapraszamy również Państwa. O tym, że warto czytać, zwłaszcza w tych trudnych czasach, powszechnie wiadomo. Do wspólnej akcji czytania on-line zapraszamy różne osoby z Łomży, ale nie tylko. Uczestniczą w nim znane osoby jak dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, muzyk i prezenter Przemysław Kamiński, śpiewający nauczyciel matematyki Robert Cichowicz, redaktor Maria Tocka, nietuzinkowy doktor Emilian Kudyba, ale też znani w całej Polsce aktorzy jak Justyna Sieńczyłło z Teatru Kamienica czy Artur Barciś, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Efekty nagrań, zazwyczaj w domowym zaciszu, bądź w zaskakującym otoczeniu można śledzić na naszym kanale na YouTube. Cieszy nas liczy udział naszych odważnych czytelników, a my bibliotekarze również możemy zagościć w waszych domach. 

Zapraszamy do odwiedzania naszych stron internetowych, korzystania z naszych propozycji oraz polecania innym. Zostańcie w domu i trzymajcie się zdrowo! Do zobaczenia niebawem!

Strona internetowa biblioteki http://www.mbp-lomza.pl/

FB Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży

Kanał YouTube biblioteki 

Strona internetowa Oddziału dla Dzieci http://www.bibliotekadladzieci.pl/

FB Oddziału dla Dzieci 

Blog filii nr 2 http://bibliotekaf2.blogspot.com/

Blog filii nr 6 https://filianr6lomza.blogspot.com/

tekst nadesłany
autor: MBP Łomża


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę