Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Kościoły bardziej otwarte... Podajemy ile osób może być na Mszy św. w Łomży

Główne zdjęcie
Kościół Bożego Ciała w Łomży

Proboszczowie łomżyńskich parafii z ulgą, radością i nadzieją oceniają zmniejszenie rygorów co do liczby wiernych, jacy mogą modlić się jednocześnie na mszy św. W stanie epidemii wcześniej było to 5 wiernych w całym kościele, oprócz sprawujących Eucharystię, natomiast od poniedziałku limit jest taki, że wierny musi mieć powierzchnię swobody 15 metrów kwadratowych,. - Nie spodziewaliśmy się tłumów, ponieważ pandemia nadal zbiera swoje ofiary i ludzie rozumieją, że groźba realna istnieje, lecz wyraźnie wzrosła liczba przychodzących na mszę św. - cieszy się ks. Marian Mieczkowski, proboszcz Katedry w Łomży. W centralnej świątyni Diecezji może wejść na Eucharystię 70 wiernych, poza księżmi i zakonnikami.

Proboszcz Marian Mieczkowski ocenia, że w trudnej sytuacji epidemii pocieszające jest, że wierni przychodzą na liturgię w maseczkach, rozsiadają się w ławach po całym kościele i zachowują ok. 2 metrów dookoła siebie bezpiecznego dystansu, aby kichnięciem czy kaszlem nie roznosić groźnego koronawirusa. Msze w dni powszednie odprawia się o godz.: 7.,  8.,  12. (transmitowana przez TV Narew) i  18. Ponadto o godz. 20. 30 wikary ks. Jacek Dąbrowski sprawuje i transmituje mszę ze studia (link na stronie: katedra.4lomza.pl). Msze niedzielne w godz.: 7.,  8.30,  10.,  12., 16. oraz 18.
Ks. Marian Mieczkowski uważa, że przyjęcie komunii na rękę jest bezpieczniejsze, niż do ust, pod warunkiem, że jest to ręka czysta. Przypomina przestrach Siostry Faustyny, której komunikant spadł na dłoń, i pocieszającego przyszłą świętą Chrystusa. - Dla niektórych przyjmowanie komunii św. na klęczkach jest jak dogmat wiary – komentuje kapłan. - A tutaj przecież ważna jest dyspozycja serca.
Obserwuje zachowania ludzi czasu marcowych i kwietniowych obostrzeń: jest zbudowany postawą odpowiedzialności człowieka za człowieka, w imię miłości bliźniego, jakiej nauczał Jezus Chrystus.

W Miłosierdziu Bożym msze do 120 osób  
Zdaniem ks. Jerzego Abramowicza, proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego, znakomita większość wiernych respektują od początku zalecenia sanitarne, ponieważ rozumieją, że nie należy narażać na przekazanie koronawirusa czy innych wirusów i bakterii drugiemu człowiekowi. - Noszą maseczki ludzie starsi i młodsi, co jest roztropne, bo czują się bezpiecznie, nie wiedzą, kto przychodzi i z kim się spotyka – wyjaśnia proboszcz. - Poluzowanie ograniczeń w liczbie wiernych w kościele z ulgą przyjęli seniorzy. Dla nich wyjście na mszę to okazja do spaceru z celem, żeby rozprostować kości.
Duszpasterze Sanktuarium Miłosierdzia Bożego piszą na stronie o „ogromnej tęsknocie za Jezusem Eucharystycznym”, o mailach i rozmowach telefonicznych z informacjami i świadectwami parafian na temat uczestnictwa w mszy i życiu sakramentalnym. Odpowiadając na liczne prośby, zapraszają do udziału w mszy wyłącznie dla rodziny, osób z ruchu, wspólnoty. Można zamawiać msze dla grup i rodzin i zaproponować dzień i godzinę sprawowania mszy. Uwzględnić należy liczbę uczestników – przypominają księża z Miłosierdzia Bożego – ponieważ „w naszym górnym kościele może brać udział - 120 osób, w dolnym kościele - 60 osób i w auli – kaplicy św. Jana Pawła II – 40 osób”. W dni powszednie msze św. o godz.: 7.,  9.,  15., 18. W niedziele: 7. 30,  9.,  10. 30,  12.,  15.  oraz 18.

Podziw dla wiernych i transmisje online
Księża proboszczowie w sprawach bieżących kontaktów odsyłają do stron internetowych parafii. Są tam na bieżąco aktualizowane ogłoszenia parafialne i numery telefonów oraz adresy mailowe. Tak jest również w Krzyżu Św., gdzie w niedzielę co 45 minut odprawia się mszę św. od godz. 7.  30 do 19. Z tych 13 liturgii pierwszą zapowiedziano z transmisją na stronie parafialnej i parafialnym FB. Proboszcz ks. Andrzej Godlewski mówi, że świątynia ma 1300 metrów kwadratowych; dla 86 osób.
Ks. Wojciech Nowacki, proboszcz Bożego Ciała, przekazał w ogłoszeniach, że „w naszym kościele jednorazowo może przebywać podczas liturgii 70 osób. Mam nadzieję, że z radością będziemy korzystać z tej możliwości, pamiętając o zachowaniu odległości, w czym pomogą oznaczenia umieszczone na ławkach, oraz o konieczności zakrywania nosa i ust, także podczas liturgii”. Msze św. w dni powszednie: godz. 7.  i  18; w niedzielę: 8.,  10.,  12.,  18. 

- Podziwiamy odpowiedzialność wiernych: stosowali się do zasad maksymalnego przebywania w kościele do 5 osób – opowiada ks. Dariusz Nagórski, proboszcz św. Brunona, o doświadczeniach spotkań z ludźmi, którzy w czasie prywatnych modlitw nie zostawali długo, dając przestrzeń innym, nad czym dodatkowo czuwali dyżurujący księża. - Jednak w poniedziałek na mszy o godz. 7. i  18.  od razu było widać dużo więcej wiernych – cieszy się kapłan. - Oczywiście, 1 osoba na 15 mkw. to nie jest spełnienie oczekiwań, bo w górnym kościele będzie modlić się ok. 50 osób, w dolnym – ok. 20 wiernych. Msze niedzielne będą odprawiane równocześnie o godz. 7.,  9.,  11.,  13., 15. oraz  18.  Ze strony parafii można wejść na przekaz mszy online i także na codzienny różaniec o godz. 20. 30.

- U nas liczba wiernych w kościele będzie proporcjonalna do limitu 15 mkw. powierzchni na osobę, czyli 28 osób, nie licząc księdza i posługujących do mszy św., ale mamy jeszcze duże, nagłośnione podwórko – podsumowuje proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli ks. Andrzej Popielski. Msze w dni powszednie: o godz. 7.  30 i  18. (w sobotę także o 15.); w niedzielę: 8.,  9.,  10.,  11.,  12. oraz 18. Ksiądz Popielski przypomina wiernym, że w związku z obowiązkiem zasłaniania maską ust i nosa w przestrzeniach publicznych, tj. również w kościołach, twarz można odsłonić przy przyjmowaniu Komunii św., najlepiej bezpieczny sposób, aby nie dotykać zewnętrznej części maski. W kościele przy ul. Wąskiej odbywa się adoracja indywidualna Najświętszego sakramentu przez 24 h na dobę. Msza są online. Zależnie od pogody i liczby wiernych, jest do dyspozycji dolny kościół na 15 osób.       

W kościele Klasztoru Kapucynów przy ul. Krzywe Koło, po zmianie dozwolonej liczby osób w świątyni podczas liturgii i poza nią – w ocenia gwardian, ojca Andrzeja Makowski, może teraz uczestniczyć do 25 wiernych. 

Siostra Regina z Klasztoru Panien Benedyktynek podaje, że w ich kościele przy ul. Dwornej na mszy może przebywać 15 wiernych (msze codzienne o godz. 6.  30, niedzielne o  8.  i  17.) 

Mirosław R. Derewońko 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę