Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Przebudują drogę przez Wygodę

Główne zdjęcie
DK 63

Od niespełna 22 milionów złotych do blisko 35 milionów złotych wynoszą wyceny przebudowy ponad 2,5 km odcinka drogi krajowej nr 63 od budowanej obwodnicy Łomży za Wygodę. GDDKiA otworzyła koperty z ofertami firm zainteresowanych zleceniem na te prace w formule projektuj i buduj. Zgodnie z wymaganiami droga miałaby zostać wyremontowana do lata 2023 roku.

Droga krajowa nr 63 Łomża - Zambrów z zaznaczonym odcinkiem, który miałby być teraz robiony. (źródło: GDDKiA)
Droga krajowa nr 63 Łomża - Zambrów z zaznaczonym odcinkiem, który miałby być teraz robiony. (źródło: GDDKiA)

Przypomnijmy od jesieni ubiegłego roku trwają prace przy przebudowie drogi krajowej nr 63 na odcinku Wygoda – Zambrów. Umowa na modernizację tego 8-kilometrowego odcinka DK63, także w formule projektuj i buduj, została podpisana latem 2017 roku. Kontakt otrzymało konsorcjum firm, którego liderem jest łomżyńskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunikacyjnego (PBK). Pierwotnie zakładano, że droga będzie wyremontowana do końca 2019 roku, ale nastąpiły opóźnienia z uzyskiwaniem wymaganych zezwoleń i decyzji administracyjnych. Według obecnym umów ten odcinek drogi ma być wyremontowany do końca tego roku. 

Teraz GDDKiA poszukuje firmy, która wykona prace na pozostałym odcinku DK63 Łomża – Zambrów, czyli tzw. przejścia przez Wygodę. O remont drogi wraz z przebudową niebezpieczniejszego odcinka przez tę miejscowość, od lat zabiegały władze gminy Łomża. W pobliżu ruchliwej drogi jest szkoła podstawowa i kościół. 

Ogłoszony przez GDDKiA przetarg dotyczy odcinka o długości ponad 2 i pół kilometra, który połączyły remontowany odcinek DK63 Zambrów - Wygoda z budowany już nowym łącznikiem DK63, który miałby połączyć tą drogę z węzłem „Łomża Południe” na Via Baltica (to tzw. „mała” lub południowa obwodnica Łomży). Zakres obejmuje wykonanie prac projektowych i rozbudowy drogi krajowej nr 63 do klasy GP (obecnie droga klasy G) na odcinku od km 154 + 336 do km 156 + 903 (2,567 km) wraz z przebudową, rozbudową lub budową niezbędnych obiektów inżynierskich, zjazdów, skrzyżowań, dodatkowych jezdni, zatok autobusowych, ciągów pieszo-rowerowych, infrastruktury technicznej, w tym kanałów technologicznych.
Jak wyjaśnia Rafał Malinowski z GDDKiA w Białymstoku nowa jezdnia będzie przystosowana do nacisków 11,5 tony na oś, będzie miała po jednym 3,5 metrowym pasie ruchu w każdą stronę, a na skrzyżowaniach powstaną dodatkowe pasy do skrętu w lewo. 

Zlecenie za połowę wyceny?
Do przetargu na realizację tego zadnia przystąpiły cztery firmy lub konsorcja firm. GDDKiA wartość zlecenia szacowała na niemal 40 milionów złotych, ale wszystkie oferty są znacznie tańsze. Najtańszą przedstawiło konsorcjum, którego liderem jest łomżyńskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunikacyjnego. Oni wykonują remont DK63 Wygoda - Zambrów. Za prace na „przejściu przez Wygodę” chcą otrzymać „tylko” 21 mln 993 tys. 179 zł. Kolejna oferta Budimex jest o ponad 5 mln zł droższa, a najwyższą wycenę - na 34,7 mln zł - przedstawił Strabag. 

Wybrany w przetargu wykonawca będzie musiał zaprojektować nową drogę, uzyskać od wojewody zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) po czym przebudować obecną z zachowaniem na niej przejezdności. Na wykonanie wszystkich prac GDDKiA daje czas do 30 czerwca 2023 roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę