Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 grudnia 2024 napisz DONOS@

Płonie Biebrzański Park Narodowy

Główne zdjęcie
Fot. Paweł Wądołowski

Od rana trwa akcja gaśnicza w Biebrzańskim Parku Narodowym. - Z najświeższej informacji operacyjnej przekazanej przez strażaków gaszących pożar, wynika że ogień objął ok. 500 hektarów powierzchni – informuje Jarosław Krawczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. - W akcji uczestniczy 40 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, 3 samoloty Dromader M18 Lasów Państwowych, przystosowane do gaszenia pożarów. Każdy samolot zabiera 1800 litrów wody. Jak przekazuje piloci informują o linii ognia osiągającej kilkanaście kilometrów.

Jarosław Krawczyk opisuje, że rano miała miejsce dramatyczna sytuacja, gdy ogniem została zagrożona miejscowość Kopytkowo, położona ok. 30 km  na południe od Augustowa. Jednak dwukrotny zrzut wody z samolotów Lasów Państwowych przydusił ogień do ziemi i pozwolił strażakom na jego ugaszenia.
- Dwa samoloty gaśnicze dysponowane są przez Punkt Alarmowo Dyspozycyjny [PAD] Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Do tej pory od godziny ok. 9 wykonały 11 zrzutów wody na palące się trawy, zarośla i las Biebrzańskiego Parku Narodowego – przekazuje Krawczyk wskazując, że samoloty gaśnicze czerpią wodę na białostockim lotnisku w Krywlanach i na lądowisku w miejscowości Rostki niedaleko Pisza i w obu przypadkach czas dolotu na pożarzysko wynosi około 25 minut. 
W związku z dramatyczną sytuacją na miejscu i rozprzestrzenianiem się ognia – w miejscu pożaru wieje bardzo silny wiatr, a piloci informują o linii ognia osiągającej kilkanaście kilometrów, podjęto decyzję o włączeniu do akcji trzeciego samolotu gaśniczego z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Samolot ten będzie czerpał wodę na lądowisku w Rostkach.

Jarosław Krawczyk podaje, że to druga, w krótkim czasie, akcja gaśnicza na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego w której uczestniczą leśnicy. W zeszłym tygodniu samoloty Lasów Państwowych gasiły pożar w Parku, w pobliżu miejscowości Klimaszewnica, który objął ok. 200 ha powierzchni.

 

Foto: Fot. Paweł Wądołowski
Foto: Fot. Paweł Wądołowski
Foto: Fot. Paweł Wądołowski
Foto: Fot. Paweł Wądołowski
Foto: Fot. Paweł Wądołowski
Foto: Fot. Paweł Wądołowski

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę