Maseczka, chusta, wysoko zaciągnięty golf...
Od 16 kwietnia każda osoba przebywająca w miejscu publicznym będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. To mogą być maseczki, ale także np. chusty, części ubrania np. golf zaciągnięty na nos... albo bluza z kapturem założona tyłem na przód. We wtorek ministerstwo zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych prosząc o szybkie uwagi do niego.
W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do czwartku 16 kwietnia polaków obowiązywał będzie aż do odwołania obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.
Na czym polega? Wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy – czytamy w rządowych wyjaśnieniach „Aktualnych zasad i ograniczeń”.
Teraz Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, które ma opisać nowe obostrzenie. Okazuje się, że mają one obowiązywać nie tylko „podczas ruchu pieszego”, ale także np. w autobusie czy tramwaju, oraz że nie wszystkich będą one dotyczyć. Oto jak miałoby wyglądać nowe przepisy, do których przestrzegania mamy być zobowiązani od najbliższego czwartku:
Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania:
1) w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 1a ust. 4 pkt 3a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach;
3) na terenach zieleni, w szczególności: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż;
4) na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku:
1) poruszania się przez osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą;
2) dzieci poniżej 2 lat albo osób, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo niezdolnych z do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.
3. W przypadku legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.”.
To projekt rozporządzenia, a więc jeszcze nie prawo. Ministerstwo Zdrowia gotowe jest na wprowadzenie do tych zapisów zmian i zaprasza do przekazywania uwag. Można je przesyłać na adres dep-pr@mz.gov.pl do środy 15 kwietnia 2020 r. do godz. 10:00.