Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Oszuści polują na naiwnych

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

O ponad 20 przypadkach usiłowań oszustw telefonicznych metodą „na wypadek członka rodziny” zostali poinformowali dziś policjanci z Łomży. - Do prób oszustwa doszło na terenie gminy Piątnica, gminy Łomża i miasta Łomża – informuje Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży ostrzegając przed oszustami, którzy zwykle podejmują więcej prób oszustwa na jednym terenie.

Policjanci apelują o ostrożność zwłaszcza do osób, starszych, które najczęściej padają ofiarami telefonicznych oszustów. Opowiadając zmyślone historie starają się wystraszyć ofiarę i przymusić ją do działań takich jakich oczekują – czyli wydania im pieniędzy, często wszystkich oszczędności życia. W połowie lutego 85-letnia mieszkanka Łomży przekazała im 100 tysięcy złotych. Kobieta uwierzyła w opowiadane przez telefon historie, że jej syn spowodował wypadek drogowy, a pieniądze na kaucję mają wybawić go z kłopotów. Oszuści po kolejne pieniądze dzwonili do niej trzy razy w przeciągu dwóch dni, za każdym razem wyłudzając po kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Policjanci ostrzegają przed oszustami i apelują do nich rozwagę i ostrożność. 

  • Jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń, nie podawaj numeru komórkowego – nie daj się zmanipulować!
  • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz. Rozłącz starannie rozmowę telefoniczną, zadzwoń do kogoś z rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, które pukają do drzwi i podają się za policjantów, adwokatów oraz inne osoby, które chcą pobrać pieniądze dla kogoś innego! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta. Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów!
  • W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszustwa, należy natychmiast poinformować policję, dzwoniąc pod numer 112.

Policjanci proszą także osoby młode, aby przekazały wiedzę o metodach i działaniach oszustów swoim bliskim seniorom.  

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę