Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Mało chętnych do OKW

- Jest wyraźnie mniej chętnych do zasiadania w obwodowych komisjach wyborczych niż w poprzednich latach – mówi Jerzy Dołęgowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży. - Kandydatów na członków komisji przyjmują poszczególne Urzędy Gmin, ale informują nas, że jest z tym problem. Zgodnie z obwiązującym dziś prawem pełnomocnicy komitetów wyborczych czas na zgłaszanie swoich kandydatów do składów obwodowych komisji mają do 10 kwietnia, czyli do piątku.

Sejm w środę większością głosów przyjął ustawę, która zmienia sposób przeprowadzenia majowych wyborów Prezydenta Polski na korespondencyjny, ale póki co formalnie to tylko projekt, a nie obowiązujące wszystkich przepisy prawa. W Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Łomży, podobnie jak w centrali i w gminach w całym kraju, wszystko przygotowywane jest pod „normalne” wybory, które wyznaczone są na 10 maja 2020 r. Aby je przeprowadzić potrzebne są obwodowe komisje wyborcze. Komisarze Wyborczy na ich powołanie mają czas do 20 kwietnia. 

Tylko w rejonie łomżyńskim takich komisji ma być powałowych 274. W każdej z nich ma zasiąść od 7 do 11 osób, a to oznacza, że do pracy w nich powinno zostać zgłoszonych około 2200 osób. O ile zwykle chętnych było dużo więcej, to teraz ze względu na rozprzestrzeniającego się po kraju koronawirusa, kandydatów jest dużo mniej. Już przed tygodniem informowaliśmy, że przedstawiciele komitetu wyborczego Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, czyli z Platformy Obywatelskiej, zapowiedzieli, że ze względu na zagrożenie zdrowia i życia nie będą zgłaszać swoich przedstawicieli do obwodowych komisji. Cała opozycja domaga się od rządzących przesunięcia wyborów, ale póki co nie ma takiej decyzji.         

Tymczasem wraz ze zbliżaniem się końca terminu na zgłaszanie kandydatów do komisji  coraz więcej samorządowców wskazuje, że brakuje osób, które miałaby zasiadać w obwodowych komisjach. Zgodnie z kalendarzem wyborczym termin ich zgłoszenia mija w piątek.

- Nie ma za dużo chętnych – przyznaje Jerzy Dołęgowski, dyrektor Delegatury  Krajowego Biura Wyborczego w Łomży informując, że gminy informują o tym KBW. - Zobaczymy co będzie. W razie braków chętnych Komisarz Wyborczy ma jeszcze możliwość doboru członków komisji z wyborców, którzy sami się zgłoszą – dodaje. 

Wniosek samodzielnego zgłoszenia wyborcy do obwodowej komisji wyborczej został opublikowany na stronie internetowej Delegatury

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę