Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

Polecenie Wojewody Podlaskiego dla wszystkich szpitali

Główne zdjęcie
Izba przyjęć oddziału zakaźnego szpitala w Łomży

Zorganizowanie w izbach przyjęć i szpitalnych oddziałach ratunkowych „bezpiecznej segregacji i separacji” osób z podejrzeniem lub chorych na COVID-19 od innych osób oraz prowadzenie regularnych badań temperatury ciała wśród pracowników szpitala, w szczególności w momencie wejścia na teren szpitala – polecił w poniedziałek Wojewoda Podlaski wszystkim szpitalom samorządowym i państwowym, położonym na terenie województwa podlaskiego.

 

Działając na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.)

polecam Szpitalom samorządowym i państwowym, położonym na terenie  województwa podlaskiego:

  1. Wprowadzenie regularnych badań temperatury ciała wśród pracowników szpitala, w szczególności w momencie wejścia na teren szpitala.
  2. Zorganizowanie pracy izby przyjęć (IP)/szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) w sposób umożliwiający bezpieczną segregację i separację osób z podejrzeniem lub chorych na COVID-19 od innych osób przebywających na IP/SOR poprzez wydzielenie strefy dla osób z podejrzeniem COVID-19 bez objawów oraz strefy dla osób z podejrzeniem COVID-19 prezentujących objawy infekcji oraz wdrożenie algorytmu postępowania -  triaż w szpitalach niezakaźnych opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Konsultanta Krajowego zawierającego wytyczne segregacji pacjentów z podejrzeniem COVID-19.

Polecenie podlega natychmiastowemu wykonaniu i obowiązuje do odwołania.

W uzasadnieniu decyzji wojewoda napisał, że wydanie takiego polecenia znajduje pełne uzasadnienie „celem ochrony życia i zdrowia ludzi, w uwzględnieniu zaistnienia stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 wśród personelu medycznego i pacjentów szpitali”. 

- Wyznaczenie min. dwóch stref: dla pacjentów bezobjawowych oraz dla pacjentów prezentujących objawy (np. w postaci namiotów) zmniejszy prawdopodobieństwo przeniesienia zakażenia w momencie pierwszego kontaktu pacjenta z SOR/IP – uzasadnia wojewoda dodając, że polecenie to wynika z konieczności minimalizowania ryzyka zakażeń wirusem SARSCoV-2, co miało miejsce ostatnio w wielu szpitalach na terenie Polski. Ponadto jego realizacja powinna być skorelowana z równoczesnym wykorzystaniem namiotów udostępnionych przez Państwową Straż Pożarną lub innych dostępnych środków technicznych.

Polecenie wojewody otrzymali dyrektorzy 22 szpitali z województwa podlaskiego także w Łomży, Kolnie, Zambrowie, Grajewie i Wysokiem Mazowieckiem.  


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę