Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 06 grudnia 2023 napisz DONOS@

Normy pyłu PM2,5 znowu zostały przekroczone

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłosiło alert w związku z ryzykiem przekroczenia w Łomży średniorocznego poziomu dopuszczalnego pyłu PM2,5. Od lat norma ta jest u nas przekraczana. Teraz wyliczono ją za ostanie 12 miesięcy i znowu była za wysoka, dlatego formalnie musiano wydać nowy alert na 2020 r.

Analiza objęła okres od 01.02.2019 r. do 31.01.2020 r. Poziom stężenia średniorocznego pyłu PM2,5 wyliczono na podstawie pomiarów dokonywanych przez stację monitorująca jakość powietrza w Łomży przy ul. Sikorskiego 48/94. To stacja Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska. Średnioroczne stężenie  PM2,5 wyniosło tu  21µg/m3, czyli było wyższe od dopuszczalnej w kraju wartości  20  µg/m3.
Jak czytamy w alercie ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu dopuszczalnego PM2,5 w 2020 roku związane jest z przekroczeniem normy dopuszczalnej w poprzednich latach oraz wysokimi wynikami zanieczyszczenia w roku bieżącym. 

Zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi typu PM2,5 notowane są przede wszystkim w  okresie grzewczym, i spowodowane zwiększoną emisją zanieczyszczeń ze spalania paliw na cele indywidualnego ogrzewania budynków oraz niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi sprzyjającymi utrzymaniu wysokich stężeń.

Zalecane działania zapobiegawcze to ograniczenie emisji z indywidualnych gospodarstw domowych poprzez: ogrzewanie mieszkań lepszym jakościowo paliwem, oraz wymianę dotychczasowego, wysokoemisyjnego kotła na paliwa stałe na nowoczesny kocioł spełniający wymagania w zakresie efektywności  energetycznej i  emisji zanieczyszczeń na kocioł gazowy lub inne niskoemisyjne źródło ciepła i energii (pompy ciepła, kotły olejowe lub opalane biomasą, kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne). 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę