Normy pyłu PM2,5 znowu zostały przekroczone
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłosiło alert w związku z ryzykiem przekroczenia w Łomży średniorocznego poziomu dopuszczalnego pyłu PM2,5. Od lat norma ta jest u nas przekraczana. Teraz wyliczono ją za ostanie 12 miesięcy i znowu była za wysoka, dlatego formalnie musiano wydać nowy alert na 2020 r.
Analiza objęła okres od 01.02.2019 r. do 31.01.2020 r. Poziom stężenia średniorocznego pyłu PM2,5 wyliczono na podstawie pomiarów dokonywanych przez stację monitorująca jakość powietrza w Łomży przy ul. Sikorskiego 48/94. To stacja Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska. Średnioroczne stężenie PM2,5 wyniosło tu 21µg/m3, czyli było wyższe od dopuszczalnej w kraju wartości 20 µg/m3.
Jak czytamy w alercie ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu dopuszczalnego PM2,5 w 2020 roku związane jest z przekroczeniem normy dopuszczalnej w poprzednich latach oraz wysokimi wynikami zanieczyszczenia w roku bieżącym.
Zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi typu PM2,5 notowane są przede wszystkim w okresie grzewczym, i spowodowane zwiększoną emisją zanieczyszczeń ze spalania paliw na cele indywidualnego ogrzewania budynków oraz niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi sprzyjającymi utrzymaniu wysokich stężeń.
Zalecane działania zapobiegawcze to ograniczenie emisji z indywidualnych gospodarstw domowych poprzez: ogrzewanie mieszkań lepszym jakościowo paliwem, oraz wymianę dotychczasowego, wysokoemisyjnego kotła na paliwa stałe na nowoczesny kocioł spełniający wymagania w zakresie efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń na kocioł gazowy lub inne niskoemisyjne źródło ciepła i energii (pompy ciepła, kotły olejowe lub opalane biomasą, kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne).