Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Przetarg na elektrociepłownię w Łomży

Główne zdjęcie
Instalacja pierwszego kotła na biomasę w MPECu

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży ogłosiło przetarg na „rozbudowę instalacji energetycznego spalania paliw w Ciepłowni Miejskiej w Łomży o wysokosprawny układ kogeneracyjny oparty o kocioł biomasowy”. To inwestycja dotyczy budowy na ternie dzisiejszej ciepłowni miejskiej nowej elektrociepołowni wraz z drugim kotłem na biomasę. Zadanie ma być realizowane w systemie projektuj i buduj, a wybrany w przetargu wykonawca miałby ukończy je w ciągu nieco ponad dwóch lat.

Zadanie inwestycyjne obejmuje rozbudowę istniejącego budynku kotłowni dla potrzeb zainstalowania kotła parowego o mocy 12,5 MW wraz z turbozespołem o mocy elektrycznej 3,2 MWel oraz m.in. wykonanie dodatkowej sekcji ruchomej podłogi, podajnika biomasy wraz z estakadą, niezbędnej infrastruktury technicznej wraz z zagospodarowaniem terenu.

Zgodnie zapisami programu funkcjonalno-użytkowego system kotłowni parowej winien tworzyć kompletny, funkcjonalny zespół urządzeń technologicznych, wzajemnie połączonych, spełniający wszystkie wymagania techniczne, ekonomiczne i prawne oraz parametry odnoszące się do danych wymagań powiązanych technologii. Ma być też w pełni zautomatyzowany. 

Kocioł parowy ma pracować przez okres minimum 7900 godzin w ciągu roku, czyli przez niemal 11 miesięcy. 

W trakcie założonej pracy podstawowej para wodna przegrzana będzie przesyłana głównym rurociągiem pary do turbiny parowej. Po wylocie z turbiny para zostanie skierowana do skraplacza, w którym będzie doprowadzona do wykroplenia w wyniku odbioru ciepła przez sieć cieplną. Niezbędna ilość pary na potrzeby własne zostanie skierowana na rozdzielacz pary po przejściu przez stację redukcyjno-schładzającą.
W przypadku odstawienia turbiny parowej, (awaria, serwis) musi zostać zapewnione działanie kotła parowego i przekazywanie energii cieplnej do układu ciepłowniczego. Wówczas para przegrzana z kotła będzie kierowana na wymiennik szczytowy po przejściu przez stację redukcyjno-schładzającą, a następnie oddana do sieci cieplnej.

Istotnym aspektem pracy układu technologicznego kotła parowego ma być dostosowanie jego  mocy cieplnej do aktualnego zapotrzebowania sieci cieplnej w okresie letnim. Chodzi o to, aby latem nowa elektrociepłownia zapewniała wystarczające ilości ciepła na potrzeby Łomży, tak, by nie było potrzeby włączania któregoś z pozostałych kotłów ciepłowni. 

W ciepłowni miejskiej w Łomży zainstalowane są cztery kotły węgłowe (łączna moc 126 MW) i wprowadzany do użytku obecnie pierwszy kocioł biomasowy (12,5 MW), co sprawia że łączna moc ciepłowni wynosi aż 138,5 MW.

Budowa pierwszego kotła opalanego biomasą w MPEC pochłonie ponad 30 mln zł. To kwota brutto. Finansowana jest z niespełna 10 mln zł unijnej dotacji i ok. 12 mln zł pożyczki. Koszt budowy nowej elektrociepłowni będzie znacznie wyższych. Wstępnie szacowany jest na około 60 milionów złotych. Na jej realizację MPEC ma otrzymać niemal 19 mln zł unijnej dotacji, ale planuje także pożyczyć niemal 28 mln zł. Na poręcznie kredytu miejskiej spółce w ubiegłym roku zgodziły się władze miasta.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę