Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Pieniądze na nowy żłobek w Łomży

Główne zdjęcie
Publiczne Przedszkole nr 14, to tam powstanie trzeci miejski żłobek w Łomży. (fot. UM Łomża)

Ponad 1 mln 440 tys. zł dofinansowania unijnego i rządowego otrzymał miasto Łomża na utworzenie trzeciego miejskiego żłobka. Do tej pory samorządowe placówki tego typu oferują niespełna 100 miejsc dla najmłodszych mieszkańców, a dzięki wsparciu powstanie kolejne 25 miejsc. Miejski Żłobek nr 3 ma zacząć działać od września przy Publicznym Przedszkolu nr 14.

Dwa miejskie żłobki na w sumie 98 miejsc utworzono w Łomży w 2014 roku, za prezydentury Mieczysława Czerniawskiego. Rodzice dzieci, które zostają do nich przyjęte płacą tylko 1 zł za godzinę opieki plus koszty wyżywienia, a resztę kosztów pokrywa budżet miasta. Niestety miejsc w miejskich żłobkach jest zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb. Rodzice dzieci, które nie dostają się do miejskich żłobków sami muszą zapewnić opiekę maluchom, albo mogą skorzystać ze znacznie droższej oferty Stowarzyszenia „Edukator”, które także w dwóch swoich żłobkach może przyjąć do 48 dzieci. Działacze stowarzyszenia i rodzice dzieci z jego żłobków od lat zabiegali o możliwość dotacji z miasta na ich prowadzenie, aby opłaty były porównywalne z tymi wnoszonymi w miejskich żłobkach, ale władze miasta nigdy nie chciały się na to zgodzić. 

zobacz: Antypolityka żłobkowa

Dopiero po tej krytyce władze miasta zdecydowały się coś z tym zrobić. Złożono wnioski o dofinansowanie realizacji trzeciego miejskiego żłobka przy Publicznym Przedszkolu nr 14. Ma w nim znaleźć opiekę 25 dzieci do 3 roku życia. Wsparcie na utworzenie placówki miasto otrzymało z środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 i rządowego Programu „MALUCH +” 2020. W pierwszym przypadku ma to być ponad 804 tys. zł, w drugim 636 600 zł. Wczoraj w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim promesę na te pieniądze prezydent Mariusz Chrzanowski odebrał z rąk Barbary Sochy, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. 
Poza Łomżą taki symboliczne czeki otrzymali także włodarze gmin: Tykocin (627 tys. zł), Perlejewo (231 tys. zł), Sokółka (1 mln 270 tys. zł), oraz miast Grajewa i Białegostoku. Jak podał Urząd Wojewódzki zaa te pieniądze powstanie 360 nowych miejsc opieki nad maluchami w Podlaskiem, trzy instytucje zaczną działać w gminach, gdzie do tej pory nie było żłobka lub klubu samorządowego. 
Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na koniec 2019 roku w województwie podlaskim było 116 placówek opieki i ok. 4,7 tys. miejsc.

Otrzymane z rządowego programu  „MALUCH +” 2020 dofinansowanie w Łomży zostanie przeznaczone na roboty budowlane polegające na dostosowaniu  pomieszczeń i placu zabaw dla potrzeb grupy żłobkowej (416 000 zł) oraz na zakup i montaż wyposażenia (80 000 zł), jak również pomocy dydaktycznych i zabawek (34 000 zł).
- Reszta dofinansowania – 95 000 zł, będzie przeznaczona na koszty pośrednie (promocja,  koszty zarządu, obsługi księgowo kadrowej) - podał Urząd Miejski w Łomży. 

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę