Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Więzienie w Grądach-Woniecko zostaje

Główne zdjęcie
Zakład Karny w Grądach-Woniecko (fot. OSW Białystok)

Po „politycznej” interwencji wokół planów „zawieszenia na rok” Zakładu Karnego w Grądach-Woniecko okazało się, że... „nie ma obecnie wydanej żadnej decyzji o jego zamknięciu czy też zawieszeniu działalności”. Kilka tygodni temu więźniów z Grąd-Woniecko zaczęto wywozić do innych więzieniach, a pracownikom polecono wybierać zakłady, w których od 1 lutego mieliby zacząć pracę. To właśnie od 1. lutego, czyli od najbliższej soboty, miało nastąpić „zawieszenie działalność oddziałów mieszkalnych” więzienia, ale tego nie będzie.

O planach zamknięcia więzienia w Grądach-Woniecko informowaliśmy na początku stycznia. 
- To nie jest likwidacja, to jest ograniczenie działalności zakładu – mówił mjr Michał Zagłoba, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku. - Od 1. lutego nastąpi zawieszenie działalność oddziałów mieszkalnych.
Tłumaczył, że w ten sposób Służba Więzienna chce się pozbyć się bardzo licznych nadgodzin, które w okręgu białostockim sięgają 200 tysięcy. Z pracujących w Grądach-Woniecko około 70 funkcjonariuszy, od 1. lutego na miejscu miało pozostać około 10, a reszta - ponad 60 – miała zasilić inne jednostki penitencjarne. - Przenosząc pracowników z Grąd-Woniecko do innych zakładów pozwoli na wydanie dni wolnych funkcjonariuszom, którzy ze względów na braki kadrowe, od dłuższego czasu nie mieli dłuższego odpoczynku od pracy – przekonywał mjr Zagłoba. 

Okazuje się, że o takim planie „oszczędnościowym” mieli nic nie wiedzieć przedstawiciele władz politycznych regionu i kraju. Po publikacji artykułu pt. „Zamykają więzienie w Grądach-Woniecko” sprawa miała trafić do najwyższych kręgów władzy i... tam zostać zablokowana. 

„Zakład Karny w Grądach Woniecko cały czas funkcjonuje na dotychczasowych zasadach, nie ma obecnie wydanej żadnej decyzji o jego zamknięciu czy też zawieszeniu działalności. Nie mamy też informacji, aby sytuacja ta zmieniła się z dniem 1 lutego bieżącego roku.” - To oświadczenie, jakie w odpowiedzi na nasze pytania przesłał mjr Michał Zagłoba, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku.

Co to oznacza? Ano tyle, że więzienie zostaje. Formalnie decyzję o zamknięciu lub czasowym zawieszeniu funkcjonowania zakładu w Grądach-Woniecko od 1 lutego 2020 roku, musiałby podpisać krajowy szef służby więziennej. Nie podpisał.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę