Bulwary za „Rozwój lokalny”?
Łomża, Grajewo, Augustów i Ełk znalazły się w grupie 54 średnich miast, które zabiegają o granty z Programu „Rozwój Lokalny”. Program koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a w efekcie wdrożonych ma być około 15 kompleksowych, zintegrowanych, horyzontalnych projektów rozwojowych o wartości 3-10 mln euro każdy. Łomża chce uzyskać dofinansowanie na wykup gruntów i budowę kolejnego etapu nadnarwiańskich bulwarów wraz z plażą miejską.
Program „Rozwój lokalny” ma na celu wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej poprzez podniesienie jakości środowiska, przedsiębiorczości, efektywności administracji publicznej i standardów życia dla wszystkich mieszkańców małych i średnich miast. Jego całkowity budżet to 117,6 mln euro. W maju ubiegłego roku uruchomiono w ramach programu nabór dla 255 średnich miast. W wyniku naboru złożono 213 zarysów projektów; do kolejnego etapu naboru trafiły 54 z nich. W tej grupie jest m.in. Łomża, która zgłosiła projekt pod nazwą: „ŁOMŻA - MIASTO w którym ŻYJĘ I PRACUJĘ”. Ma on dotyczyć rozbudowy nadnarwiańskich bulwarów od portu do plaży miejskiej przy moście majora Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal.
O tym jak władze miasta widzą zagospodarowanie tej przestrzeni opowiadano podczas spotkania konsultacyjnego z mieszkańcami we wrześniu 2018 roku.
Zobacz: Plany na nowe bulwary i plażę... po wyborach
Niedawno zastępca prezydenta Andrzej Garlicki podawał, że zakwalifikowanie Łomży do drugiego etapu Program „Rozwój lokalny” pozwala na przygotowanie i złożenie już konkretnego wniosku na zadanie, w którym możemy otrzymać nawet 100 proc. dofinansowanie na wykup gruntów i budowę kolejnego etapu nadnarwiańskich bulwarów wraz z plażą miejską.
Duża konkurencja
Na liście rankingowej ogłoszonej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalne projekt z Łomży znalazł się na 33 miejscu, gromadząc 186 punktów. Najlepsze z 54 wniosków mają po 246 punkty, a wnioske najniżej oceniony na liście rankingowej dostał 176 punktów.
Wysoko, na 7. miejscu listy jest np. projekt „Grajewo - miasto efektywnie zarządzane i przyjazne mieszkańcom”, który zdobył 231 pkt. Projekty z Ełku (Zrównoważony rozwój Ełku - środowisko, gospodarka, mieszkańcy) i Augustowa (Augustów to przyszłość! - Kompleksowy Program Rozwoju Miasta) zdobyły po 207 punktów. Nieco mniej niż Łomża punktów - 182 - ma projekt „Hajnówka OD NOWA - zielona transformacja”.
W ramach drugiego etapu starań o granty samorządy, przy wsparciu Instytutu Rozwoju Miast i Regionów oraz ekspertów Związku Miast Polskich, mają przygotować kompletne propozycje projektów. Z nich wybranych i wdrożonych zostanie około 15 - jak podaje ministerstwo: kompleksowych, zintegrowanych, horyzontalnych projektów rozwojowych o wartości 3-10 mln euro każdy. Pieniądze na granty pochodzą w 85 proc. ze środków funduszy norweskich i funduszy EOG (specjalna pula środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim na lata 2014–2021) oraz w 15 proc. z budżetu państwa.