Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@
logo województwa podlaskiego

Podsumowanie pierwszego roku pracy Zarządu Województwa Podlaskiego

Przyspieszenie realizacji z Regionalnego Programu Operacyjnego, rozpoczęcie ważnych inwestycji czy organizacja wyjątkowych wydarzeń promocyjnych - to tylko część sukcesów Zarządu Województwa Podlaskiego w ciągu pierwszego roku pracy. W środowej (11.12) konferencji prasowej w Operze i Filharmonii Podlaskiej wzięli udział marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś oraz członkowie zarządu - Wiesława Burnos i Marek Malinowski.

Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego
Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego
Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego
Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego

Po obejrzeniu krótkiego materiału podsumowującego najważniejsze dokonania zarządu w przeciągu minionych 12 miesięcy głos zabrał Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. - To zaszczyt, ale i duża odpowiedzialność pracować dla województwa podlaskiego. Za nami rok pracy i jak zawsze w grupie ludzi pojawiają się różnice zdań, ale doskonale się uzupełniamy.
Następnie każdy z członków z zarządu szczegółowo omówił dokonania w dziedzinach, którymi się zajmują w ramach samorządu województwa.

Przyspieszenie wdrażania RPOWP i większy nacisk na promocję regionu
Pierwszy głos zabrał Marszałek Artur Kosicki, który skupił się na przyspieszeniu tempa realizacji RPOWP, kulturze, promocji regionu oraz współpracy zagranicznej.  Wśród największych sukcesów można wymienić m.in. zdecydowany wzrost kontraktacji oraz płatności z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.  Prowadzone są również intensywne prace nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego 2030. Dokument będzie podstawą m.in. do programowania nowego RPO i wykorzystania środków z budżetów pastwa i województwa.
Zarząd w pierwszym roku swojej pracy postawił również na promocję regionu. Organizacja takich wydarzeń jak Disco Pod Gwiazdami,  Letniej Trasy Dwójki w Łomży, nawiązanie współpracy z klubami oraz sportowcami, promującymi markę Podlaskie, uruchomienie portalu podlaskie.eu czy uczynienie z naszego regionu bohatera odcinka serialu Rodzinka.pl nagrywanego w województwie podlaskim - te wszystkie działania przyczyniły się do popularyzacji walorów regionu w skali całego kraju.
Marszałek Kosicki podkreślił również, że udało się znacząco zwiększyć środki na kulturę (o 43% w porównaniu z budżetem przygotowanym przez poprzedni zarząd), a także wypracować stanowisko dotyczące włączenia do sieci TEN-T trasy Białystok-Kuźnica oraz  nawiązać niezwykle istotne dla rozwoju województwa kontakty zagraniczne, m.in. z Republiką Serbską Bośni i Hercegowiny.

Infrastruktura drogowa  kluczem do rozwoju województwa
- Nasze województwo zawsze stawiało na rozwój dróg. Od lat jesteśmy w czołówce w skali całego kraju i w tym roku również wiele kwestii zadziałało na plus - rozpoczął swoją część prezentacji wicemarszałek Marek Olbryś.
Budowa wiaduktu w Sokółce oraz budowa dróg wojewódzkich 664 (Lipsk - granica państwa) i 678 (Roszki Wódźki - Wysokie Mazowieckie) - to kluczowe inwestycje drogowe rozpoczęte w minionym roku. Łącznie ze środków unijnych pozyskano ponad 489 mln zł,  z budżetu państwa 96,5 mln zł, a województwa 39,2 mln zł.
W porównaniu do poprzedniego budżetu jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymały o 340% więcej środków na swoją działalność. Jak zaznaczał wicemarszałek Marek Olbryś strażacy OSP najszybciej docierają na miejsce zagrożenia, więc jest to dla mieszkańców województwa niezwykle istotna kwestia.

60% więcej środków na ochronę zdrowia
Podczas ostatniego roku zarząd województwa przeznaczył na ochronę zdrowia 90 mln zł. To o 60% więcej niż w poprzednim budżecie.  - Najwięcej środków przeznaczyliśmy na inwestycje oraz zakup nowoczesnego sprzętu aparatury medycznej - podkreślał Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny m.in. za ochronę zdrowia, edukację, sport i turystkę.
Środki zostały przekazane m.in. na wyremontowanie oddziału neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego oraz na modernizację Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży.
Zwiększono również wydatki na edukację (o 6%) i sport (o 12%) oraz wręczono 190 nagród Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia sportowe.

Rolnictwo, geodezja i inwestycje
W zastępstwie nieobecnego wicemarszałka Stanisława Derehajły kwestię rolnictwa podsumowała Wiesława Burnos, członek zarządu.  Przekazano ponad 30 mln zł dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla 21 gmin na inwestycje wodno-ściekowe oraz ponad 633 tys. zł dotacji dla 45 gmin w ramach Programu Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego.
Zarząd skupił się na także na przedsięwzięciach popularyzujących pszczelarstwo (zakładanie przyszkolnych pasiek, konkurs wiedzy o pszczelarstwie, wydruk kalendarzy z pracami dzieci biorących udział w konkursie plastycznym dla dzieci „Na ratunek ginącym pszczołom” ).
Wiesława Burnos zaprezentowała również działalność w departamentach  inwestycji oraz geodezji.  - W tym roku mamy najwięcej pieniędzy na założenie gruntów, a także nawiązaliśmy współpracę z Ministerstwem Rolnictwa przy tworzeniu aktów prawnych.
1,7 mln zł trafiło na modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Zakończono także budowę parkingu przy OiFP oraz rozpoczęto remont budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przy ul. Kilińskiego.

źródło: wrotapodlasia.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę