Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Mieszańcy masowo korzystają z bonifikaty

Nie ma zaskoczenia. Mieszkańcy korzystają z możliwości zostania właścicielem swojego kawałka Łomży „za symboliczną złotówkę”. Dotyczy to tych, którzy dotychczas ziemię z domkami czy mieszkaniami mieli na podstawie użytkowania wieczystego gruntu. To prawo zostało automatycznie przekształcone w prawo własności 1 stycznia 2019 r., ale ziemię trzeba jeszcze wykupić. W Łomży mieszkańcy mogą to zrobić z bonifikatą wynoszącą 99,9% i jak się okazuje niemal wszyscy z tego korzystają.

Zmiana jest możliwa na podstawie uchwalonej latem ubiegłego roku ustawie „o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów”. W Łomży dotyczy ona np. mieszkańców bloków spółdzielni mieszkaniowych, z których większość zbudowano na działkach należących formalnie do Miasta Łomża, lub Skarbu Państwa. Roczna opłata za użytkowanie wieczyste wynosi 1% wartości nieruchomości i była np. wliczana do czynszu jako składnik opłaty eksploatacyjnej. Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności odbywa się automatyczne i nie wymaga od mieszkańców podejmowania jakichkolwiek działań. Obowiązkiem jest ponoszenie przez kolejnych 20 lat opłaty, która co do zasady miała być takiej samej wysokości co dotychczas. Ustawodawca przewidział możliwość wprowadzenia bonifikaty jeśli „nowy właściciel” ziemi zechce tę opłatę wpłacić jednorazowo. O wysokości bonifikaty decydowały samorządy, dla których wpływ z opłat wieczystych były jednym ze stałych źródeł dochodu. W Łomży do budżetu miasta rocznie z tego tytuły wpływało około 1,7 mln zł. Po politycznej licytacji władz (zobacz: Licytacje populizmem) bonifikatę ustalono w najwyższej możliwej wysokości 99,9%. To oznacza, że ktoś, kto zdecyduje się z niej skorzystać, jednorazowo zapłaci znacznie mniej niż wynosiła jego dotychczasowa opłata roczna. Wniosek o skorzystanie z bonifikaty można składać dopiero po otrzymaniu z ratusza wydanego przez prezydenta miasta zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Na ich wydanie prezydent ma czas do końca roku i wszystko wskazuje na to, że opóźnień nie będzie.
- Do wydania pozostało jeszcze około 50 zaświadczeń – podaje Łukasz Czech z ratusza.
To mniej niż 1% tych, które miały zostać wydane.
- Do końca listopada Urząd Miejski w Łomży wydał około 5500 zaświadczeń potwierdzających przekształcenie, w tym 198 dla nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa – wylicza Czech.
Prawie wszyscy, którzy otrzymują z ratusza prezydenckie zaświadczenie potwierdzające przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności, a wraz z nim także formularz „Zgłoszenie zamiaru wpłaty jednorazowej za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności”, korzystają z możliwości bonifikaty. 
- Na pisemne zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej, związanej z udzieleniem bonifikaty, wydano około 4300 sztuk informacji o wysokości opłaty, w tym 126 ze Skarbu Państwa – informuje Łukasz Czech zaznaczając, że nie wszyscy, którzy otrzymali informację o wysokości opłaty, ją uiścili.
Zgłoszenie zamiaru wpłaty jednorazowej winno być złożone w Urzędzie Miejskim do końca roku. 

Okazuje się, że w Łomży pojawił się zupełnie innych „problem”. Około 200 przesyłek zawierających zaświadczenie i informację o dalszym postępowaniu nie zostało odebranych przez adresatów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę