Benefity dla pracowników – budowanie motywacji w pracy.
Czy chciałbyś zarządzać efektywnym, dobrze zmotywowanym zespołem? Zapewne tak. Dobrze zorientowani przedsiębiorcy wiedzą dobrze, jak ogromne znaczenie dla wyników firmy ma to, czy zatrudnionym przez nich osobom zwyczajnie chce się pracować i stale podnosić swoje kwalifikacje. Regularne podwyżki to jednak tylko jeden z elementów zatrzymania przy sobie specjalistów.
Przy obecnie panującym rynku pracownika coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę z faktu, że to właśnie benefity pozapłacowe pozwolą im wyróżnić się pośród konkurencji i przyciągnąć do siebie najlepszych fachowców.
Jakie korzyści wnoszą do firmy benefity dla pracowników?
Pokutujące w poprzednich latach stwierdzenie, że źródłem dochodu w firmie są jej klienci powoli należy wstawiać na półkę z wiedzą archiwalną i zdecydowanie niekompletną. Praktycy biznesu coraz silniej podkreślają, że pozyskanie klienta to dopiero efekt końcowy pracy, którą wykonuje nie kto inny, jak osoby, które zatrudniasz. W związku z tym powstają całe tomy na temat tego, jak skutecznie zmotywować pracownika. Tym, co wyróżnia się niemal w każdej pozycji powiązanej z tematyką biznesową jest konieczność zachowania dobrego balansu pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Jedynie przedsiębiorcy, którzy są w stanie zaakceptować ten fakt, mają szansę utrzymać się na fali następujących obecnie przemian.
Podstawowe zasady higieny psychicznej w pracy wskazują, że duże znaczenie dla efektywności pracownika ma poczucie akceptacji ze strony kierownictwa dla jego naturalnej potrzeby regeneracji. Benefity w pracy w formie dodatkowych karnetów na siłownię, czy biletów na wydarzenia kulturalne są najlepszą okazją, by okazać zatrudnionym osobom, że w pełni to rozumiesz. Co więcej – stanowią formę docenienia tych, którzy dają z siebie wiele, by twoja firma funkcjonowała prawidłowo i podążała w oczekiwanym przez ciebie kierunku. Pracownik wypoczęty to pracownik skuteczny, a możliwość podniesienia poziomu życia i rozszerzenia swoich możliwości w obszarach paradoksalnie nie związanych z pracą skutecznie wiąże z twoją marką pracowników, na których ci zależy. Jest to szczególnie skuteczne, jeśli benefity obejmują również członków rodziny lub przyjaciół pracownika. Ma on wtedy poczucie, że praca nie koliduje z jego życiem osobistym, a wręcz wnosi do niego nową, cenną wartość.
Systemy kafeteryjne w Polsce stanowią odpowiedź na potrzeby pracodawców.
Najtrudniejszym wyzwaniem przy wyznaczaniu benefitów dla pracowników jest określenie, jakie korzyści będą dla nich stanowić rzeczywistą wartość. Nawet, jeśli podczas pracy twój zespół skupiony jest wokół podobnych czynności i wykonuje zadania zgodnie z ustalonym systemem, poszczególne osoby będą rozumieć odpoczynek całkowicie odmiennie od pozostałych. Dla niektórych idealne mogą się okazać podróże, inni chętnie podjęliby aktywność sportową, podczas gdy kolejni preferować będą spokojne godziny spędzone na macie do jogi i skupiać się na rozwoju fizycznym i duchowym nieopodal miejsca zamieszkania. Tworzenie indywidualnej listy aktywności dla każdego zatrudnionego byłoby więc nie lada wyzwaniem. A gdyby tak zrezygnować z odgórnych narzutów i umożliwić każdemu samodzielny wybór z szerokiej oferty benefitów dla pracowników? Właśnie taką funkcjonalność umożliwiają systemy kafeteryjne na kształt MyBenefit. Funkcjonują one na zasadzie dostępnej całodobowo platformy internetowej, na której każdy użytkownik sam wybiera, jakie aktywności chce podjąć w ramach określonej przez pracodawcę puli środków pieniężnych. Systemy tego rodzaju zdejmują więc z barków przedsiębiorcy ogromną odpowiedzialność, a pracownikowi umożliwiają uzyskanie dokładnie takich dodatkowych korzyści, na jakich zależy mu najbardziej.
W ten sposób można połączyć nieraz sprzeczne potrzeby i wynagrodzić każdą zatrudnioną osobę dokładnie tak, jak tego oczekuje.
Autor: redakcja MyBenefit.pl
tekst płatny