Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Oszukuje „na gazownika”

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Wczoraj, przed południem, do jednego z mieszkań na terenie Łomży wszedł mężczyzna podając się za pracownika gazowni. Poinformował 79-letnią właścicielkę, że posiadacz kuchenki gazowej musi mieć przy butli zamontowany specjalny czujnik, za który trzeba zapłacić. Kobieta przekazała mężczyźnie 300 złotych. Okazało się, że to był oszust, który w ten sam sposób próbował oszukać także 70-latkę. Policjanci szukają oszusta i ostrzegają przez nim innych.

Jak przekazują policjanci z Łomży, których powiadomiła oszukana 79-letnia kobieta na pokwitowaniu, które otrzymała za przekazanie mu 300 zł nie było pieczątki oraz żadnych danych identyfikujących firmę zlecającą montaż czy też jej pracownika. Zaniepokojona seniorka skontaktowała się z gazownią, gdzie usłyszała, że nikt nie był wysłany do jej mieszkania w takiej sprawie. Wówczas powiadomiła Policję.
Okazało się, że podobne zdarzenie policjanci z Łomży odnotowali nieco później. Wówczas do drzwi mieszkania 70-latki zapukał mężczyzna również podając się za pracownika gazowni. Fałszywy pracownik „sprawdził” kuchenkę, po czym poinformował kobietę, że ona także musi założyć czujnik gazu oczywiście wcześniej dokonując odpowiedniej opłaty. Tym razem do przekazania pieniędzy nie doszło, gdyż kobieta najpierw skontaktowała się ze spółdzielnią, aby potwierdzić celowość wizyty rzekomego „gazownika”.

POLICJA OSTRZEGA PRZED OSZUSTAMI I APELUJE O WYJĄTKOWĄ OSTROŻNOŚĆ!
• Nie otwierajcie Państwo drzwi bez sprawdzania, kto stoi po drugiej stronie!
• Nie wpuszczajcie Państwo do domu osób nieznajomych bez wcześniejszego upewnienia sie kim one są. Macie prawo do uzyskania danych osoby bądź firmy jaką reprezentuje osoba pukająca do twoich drzwi!
• Nie przechowujcie Państwo w domu dużych kwot pieniędzy!
• Pod żadnym pozorem nie przekazujcie Państwo pieniędzy osobom obcym!
• Unikajcie Państwo podejrzanie korzystnych ofert, tym bardziej, jeżeli sprawa połączona jest z wymogiem podpisywania dokumentów, wpłata zaliczki, ujawnieniem informacji czy okazaniem swoich oszczędności!
• Współdziałajcie Państwo z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!
• Zgłaszajcie Państwo informacje o zauważonych, podejrzanych osobach, które pojawiły się w Waszej klatce, mieszkaniu czy posesji!

Funkcjonariusze zwracają się także do osób młodych, aby przekazały wiedzę seniorom w swoich rodzinach. Świadomość mechanizmów działania oszustów może skutecznie zapobiegać tego rodzaju sytuacjom. W sytuacjach budzących jakiekolwiek podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, należy jak najszybciej skontaktować się z Policją – 112.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę