Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Hodyszewo: 25-lecie koronacji Cudownego Obrazu.

25-lecie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Pojednania obchodziło w niedzielę 28 sierpnia Sanktuarium w Hodyszewie w diecezji łomżyńskiej. Uroczystościom przewodniczył bp Stanisław Stefanek. Ordynariusz łomżyński w homilii mówił o trudnej sytuacji Polski w Europie i nadziei Polaków, jaką jest Matka Boża Pojednania. Bp Stefanek nawiązał też do 25-tej rocznicy powstania Solidarności i ingresu nowego metropolity krakowskiego, abp Stanisława Dziwisza.

“Królowo Podlasia, jednaj nas z Bogiem i ludźmi!” - rozpoczął homilię w hodyszewskim sanktuarium bp Stanisław Stefanek. Hierarcha podkreślił wagę pojednania w ludzkim życiu. - Nie ma ładu społecznego, póki człowiek nie osiągnie ładu w swoim sercu – czyli pojedna się z Bogiem – mówił bp Stefanek. Ordynariusz przypominał, że ta zaciszna, maleńka świątynia w Hodyszewie od kilkuset lat jest magnesem, przyciąga serca ludzkie - przez obecny tu znak matki.

Bp Stefanek ubolewał nad miejscem Polski w Europie i świecie. “Troszczy się świat, aby Polska w centrum Europy była ledwo korytarzem(...), plan jest prosty – to ma być kraj sprzątaczy i służących” - podkreślił dobitnie Hierarcha. Pasterz łomżyński zaznaczył, że Polacy pracują w najgorszych warunkach mając naokoło “żarłoczną potęgę”. “To jest zasługa – mówią – przyjaciół – ale ja mówię – naszych władców, którzy chcą doprowadzić nas do totalnego skłócenia ” - powiedział bp Stefanek porównując obecną sytuację Polski do tej z 1939 roku. Zgromadzonym w sanktuarium w Hodyszewie wiernym Hierarcha wskazał to święte miejsce jako wyjście z trudnej sytuacji. - Matka Boża Pojednania i silna rodzina – to nadzieja dla Polski – mówił bp Stefanek.

Podczas uroczystości jubileuszowych 25-lecia koronacji Cudownego Obrazu bp Stefanek poświęcił i wręczył Matce Bożej Pojednania symboliczną złotą różę. Po raz kolejny zawierzył cały lud Podlasia Matce Bożej Pojednia. Akt zawierzenia ćwierć wieku temu odbywał się przy udziale kard. Franciszka Macharskiego. Kard. Macharski miał być gościem honorowym uroczystości jubileuszowych w Hodyszewie, ale nie przybył z powodu ingresu nowego metropolity krakowskiego. Biskup Stanisław Stefanek na koniec uroczystości otrzymał od wiernych kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Pojednania. W uroczystościach w Hodyszewie wzięło udział kilkanaście tysięcy pielgrzymów z różnych zakątków Polski.

Początki historii sanktuarium owiane są legendą, a związane z obrazem Madonny z Dzieciątkiem. Wizerunek Maryi od kilkuset lat przyciąga tysiące wiernych, którzy właśnie w Hodyszewie doznają wielu łask, uzdrowień, cudów i nawróceń. Obraz odnaleziony został na drzewie w Krynicy. Wizerunek Matki Bożej na leśnej lipie tak spodobał się mieszkańcom, że przenieśli go do kapliczki w sąsiedniej wiosce. Obraz znikł wkrótce potem i powtórnie ukazał się na tej samej lipie. Tajemnicze zniknięcia obrazu i wiara ludności w jego cudowne oddziaływanie sprawiły, że w Hodyszewie powstała parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Sanktuarium Matki Bożej Pojednania. W miejscu objawień na Krynicy wciąż wypływa źródełko krystalicznie czystej wody.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę