Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Zmarł aktor, scenograf i reżyser teatralny Tomasz Brzeziński (+81)

Główne zdjęcie
Tomasz Brzeziński (1936 – 2017)

Twórca Czarnego Teatru Sivina II w Łomży Tomasz Brzeziński (1936 – 2017) zmarł w czwartek rano po dwóch dniach na oddziale nefrologii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie został otoczony fachową opieką lekarzy i troskliwą pielęgniarek. Aktor, reżyser i scenograf, przez ponad pół wieku aktywny na polskiej scenie teatru lalkowego, ma w dorobku wystawionych i napisanych przez siebie kilkadziesiąt sztuk, w jakich występował od 1953 roku.

Tomasz Brzeziński pochodził z Warszawy, był synem scenograf teatralnej i amanta filmowego, ukończył krakowską PWST, kierował, m.in., teatrem w Zielonej Górze. Do Łomży przyjechał na początku tworzenia się naszej sceny lalkowej, zaproszony przez poetę Henryka Gałę. W Miejskim Domu Kultury DŚT prowadził autorski Czarny Teatr Sivina II, którego wychowankiem jest Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. Do ostatnich chwil Mistrzem opiekował się wychowanek Siviny II Michał Domitrz.

Mirosław R. Derewońko

zobacz:

 

230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę