Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 marca 2023 napisz DONOS@

PWSIiP piecze ciasta dla Krystiana

Główne zdjęcie
fot. PWSIiP Łomża

Idea pieczenia ciasta dla chorego na ostrą białaczkę Krystiana przywędrowała z Brukseli. Właśnie tam Żaneta Matyjasiak, matka czwórki dzieci, zaangażowała się w wolontariat. Dziś mieszka w Łomży i nadal obdarza ludzi wsparciem, czyli adaptuje europejski styl niesienia pomocy do lokalnych warunków. Czternastoletni Krystian to dla niej obcy nastolatek, poznany przypadkiem w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. - Dużo w życiu przeszłam i rozumiem ludzkie dramaty. Mam też chorego synka – komentuje krótko z wyraźnym drżeniem w głosie Żaneta. W ręku trzyma nosidełko samochodowe, w nim jej najmłodsza córka, sześciomiesięczna Tosia, pogrążona jest w spokojnym śnie. – Jeśli chcemy pomagać ludziom, to można się zorganizować, nawet jeśli ma się na głowie wychowanie czwórki własnych dzieci i inne ważne sprawy.

W akcję pieczenia ciast i zbiórkę pieniędzy dla Krystiana zaangażowała się cała Łomża. Idea jest prosta, kupujemy upieczony  przez wolontariuszy  słodki smakołyk i wrzucamy pieniądze do puszki.  
- Zaangażowały się szkoły, instytucje, restauracje. Odzew jest naprawdę duży – komentuje Żaneta Matyjasiak. 
W akcji uczestniczy także Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. 
- Początkowo chciałam indywidualnie pomóc, upiec po prostu ciasto dla Krystiana w domu – mówi Milena Surgiewicz, przewodnicząca Samorządu Studentów PWSIiP i aktywna zawodowo pielęgniarka. – Ale od słowa do słowa postanowiłyśmy z panią Żanetą nadać więcej rozmachu akcji i jej edycję przeprowadzić w naszej uczelni. 
W ruch poszły urządzenia z Instytutu Technologii Żywności i Gastronomii, a w holu PWSIiP zapachniało słodkimi smakołykami: sernikami, szarlotkami i zdrowym ciastem ze szpinakiem. Pojawiła  się także puszka, do której pracownicy uczelni i studenci wrzucają pieniądze. Rozliczy je Fundacja „Pomóż Im”, pod której opieką jest chory na nowotwór krwi Krystian. 
- Liczy się każda złotówka, a ludzie naprawdę potrafią być hojni – mówi Żaneta Matyjasiak. – Następna akcja odbędzie się w Zajeździe Ryś o godzinie dwunastej, już w najbliższa niedzielę. Liczymy na mieszkańców Łomży, na ich gest i otwarte serca! 

tekst: Jolanta Święszkowska


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę