wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl
Raport o łomżyńskiej przedsiębiorczości.
Mikro przedsiębiorstwa zakładają często ludzie słabo wykształceni, a głównym powodem tworzenia firm jest bezrobocie. Takie wnioski płyną z badań, jakie przeprowadził Instytut Przedsiębiorczości Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Uczelnia przedstawiła raport z tych badań. Aby ocenić, jak rozwijają się małe i średnie przedsiębiorstwa w powiecie łomżyńskim, zespół badaczy odwiedził 9 gmin, ponad 300 działających w nich przedsiębiorstw, urzędów gminnych i instytucji z otoczenia.
Badacze dokładnie przyglądali się pracy zwłaszcza mikro przedsiębiorstw – wizytę złożyli w 238-miu takich firmach. Okazało się, że wiele z nich jest nieprzygotowana do prowadzenia bizensu – mówi członek zespołu badawczego, dr Bogusław Plawgo.
"Mikro przedsiębiorcy raczej bazują na swoich doświadczeniach, bardzo mały jest wpływ otoczenia na rozwój firm. Do tego niski poziom wykształcenia i nieduża chęć do samokształcenia oraz niedostateczna aktywność instytucji otoczenia bizensu powodują, że przedsiębiorcy są pozostawieni sami sobie" - podkreślił dr Plawgo. Działalność samorządów skoncentrowana jest głównie na infrastrukturze, choć wiele stara się wspierać mikro przedsiębiorstwa - obniżaniem podatków. Firmy wskazują jednak, że od samorządów oczekują znacznie więcej. Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży prof. Kazimierz Pieńkowski powiedział, że uczelnia chce wspomóc lokalną przedsiębiorczość i nawiązać współpracę z samorządami. Zdaniem rektora, nieprzychylność władz lokalnych oraz podatki i uwarunkowania prawne – to główne bariery rozwoju przedsiębiorczości w regionie. Wyniki badań rozwoju przedsiębiorczości w powiecie łomżyńskim zostały zaprezentowane podczas konferencji “Przedsiębiorczość jako czynnik rozwoju regionu”. Konferencja odbyła się w auli II Liceum.