Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Raport o łomżyńskiej przedsiębiorczości.

Mikro przedsiębiorstwa zakładają często ludzie słabo wykształceni, a głównym powodem tworzenia firm jest bezrobocie. Takie wnioski płyną z badań, jakie przeprowadził Instytut Przedsiębiorczości Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Uczelnia przedstawiła raport z tych badań. Aby ocenić, jak rozwijają się małe i średnie przedsiębiorstwa w powiecie łomżyńskim, zespół badaczy odwiedził 9 gmin, ponad 300 działających w nich przedsiębiorstw, urzędów gminnych i instytucji z otoczenia. Badacze dokładnie przyglądali się pracy zwłaszcza mikro przedsiębiorstw – wizytę złożyli w 238-miu takich firmach. Okazało się, że wiele z nich jest nieprzygotowana do prowadzenia bizensu – mówi członek zespołu badawczego, dr Bogusław Plawgo.

"Mikro przedsiębiorcy raczej bazują na swoich doświadczeniach, bardzo mały jest wpływ otoczenia na rozwój firm. Do tego niski poziom wykształcenia i nieduża chęć do samokształcenia oraz niedostateczna aktywność instytucji otoczenia bizensu powodują, że przedsiębiorcy są pozostawieni sami sobie" - podkreślił dr Plawgo. Działalność samorządów skoncentrowana jest głównie na infrastrukturze, choć wiele stara się wspierać mikro przedsiębiorstwa - obniżaniem podatków. Firmy wskazują jednak, że od samorządów oczekują znacznie więcej. Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży prof. Kazimierz Pieńkowski powiedział, że uczelnia chce wspomóc lokalną przedsiębiorczość i nawiązać współpracę z samorządami. Zdaniem rektora, nieprzychylność władz lokalnych oraz podatki i uwarunkowania prawne – to główne bariery rozwoju przedsiębiorczości w regionie. Wyniki badań rozwoju przedsiębiorczości w powiecie łomżyńskim zostały zaprezentowane podczas konferencji “Przedsiębiorczość jako czynnik rozwoju regionu”. Konferencja odbyła się w auli II Liceum.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę