Nagrody i Medale Zygmunta Glogera
- Dorobek „Stopki” i wszystko to co było, co jest i będzie robione zawdzięczamy w pierwszej kolejności redaktorowi Stanisławowi Zagórskiemu i aby uczcić jego pamięć nasze stowarzyszenie – zostało nazwane Jego imieniem – mówił prof. Ludwik Malinowski, który po śmierci redaktora Zagórskiego objął stanowisko prezesa działającego od 35 lat Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” w Łomży. - Przez ten czas przewinęło się przez „Stopkę” wielu wybitnych ludzi z profesorami z najwyższej półki: Gieysztorem, Tazbirem i Samsonowiczem... Najważniejszym dorocznym wydarzeniem „Stopki” jest sesja glogerowska, podczas której honorowani są laureaci Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera. Poza docenieniem i uhonorowaniem medalem nagrody glogerowskie mają także istotny wymiar materialny - od 5 tys. zł do 15 tys. zł.
Konkurs glogerowski jest organizowany przez „Stopkę” od 1983 roku. W tym czasie Nagroda i Medal Zygmunta Glogera stała się jedną z cenniejszych nagród przyznawanych w Polsce badaczom kultury. Grono laureatów przekracza już 200 osób. Wśród nich są prof. dr hab. Dorota Simonides, prof. dr hab. Henryk Samsonowicz, prof. dr hab. Janusz Tazbir, prof. dr hab. Jan Miodek, ale także łomżanie m.in.: Donata Godlewska i Czesław Brodzicki, ks. prof. dr hab. Witold Jemielity, prof. Henryka Sędziak z Łomży, Henryk Gała i Jarosław Antoniuk.
W tym roku do listy uhonorowanych wybitnych przedstawicieli polskiej nauki oraz działaczy kulturalnych i społecznych dołączyli: Krzysztof Czyżewski z Sejn (nagroda I stopnia) za dokonania twórcze w Ośrodku „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów”, prof. dr hab. Janusz Szczepański z Lublina (nagroda II stopnia) za wszechstronne badania naukowe nad dziejami Mazowsza, popularyzowanie ich wyników i inspirowanie przedstawicieli młodego pokolenia, Kazimierz Kaczor z Piórkowa (nagroda III stopnia) za stworzenie specyficznego, środowiskowego uniwersytetu otwartego - Muzeum Regionalnego u Kaczorów, oraz: dr Jacek Kurek z Chorzowa, dr Jerzy Sikorski z Olsztyna, dr Barbara Wizimirska z Warszawy, dr Adam Wróbel z Torunia i Gabor Lörinczy z Łomży, którzy otrzymali wyróżnienia. Wyróżnienie honorowe, za godny pochwały trud krzewienia tożsamości ziemi łomżyńskiej, kapituła konkursu przyznała Muzeum Północno-Mazowieckiemu w Łomży.
Pamięć i historia
W tym roku kapitule, która przyznawała nagrody glogerowskie przewodniczył prof. Henryk Samsonowicz, który w trakcie uroczystości wspominał zmarłego swego poprzednika prof. Janusza Tazbira.
- Nauka polska odniosła w tym roku wielką, niepowetowaną stratę – mówił profesor Samsonowicz podkreślając, że profesor Tazbir należał do najwybitniejszych w skali Europy znawców reformacji i kontrreformacji. - Ja miałem szczęście, ze znałem Janusza Tazbira przez ponad 70 lat. razem chodziliśmy do szkoły, w której imponował nie tylko kolegom, lecz także nierzadko nauczycielom swoja wiedzą, swoim szerokim oczytanie nie tylko w pracach polskich lecz także rosyjskich czy niemieckich, które starał się poznawać jeszcze przed studiami szkolnymi.
Opowiadał, że Tazbir imponował wiedzą na studiach, które ukończył w rekordowym czasie niespełna 4 lat, i podczas których już publikował pierwsze prace, które nie były poświęcone tylko kulturze.
- Jego prace ukazywały dzieje Polski nowożytnej w porównaniu z procesami, jakie zachodziły w ówczesnym świecie – mówił prof. Samsonowicz. - Przez wiele lat jeździł, z gronem swych przyjaciół po całej Polsce poznając najróżniejsze dziejowe ślady przeszłości materialnej, literackiej i wszelkiej innej. (…) Jego przyjaciołom, Jego uczniom, Jego kolegom będzie Go bardzo, bardzo brakowało, ale pozostanie na zawsze w naszej pamięci, pamięci i historiografii polskiej, pamięci i historii powszechnej.