Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 maja 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Kurpie kończą wić palmy

Tuż przed Niedzielą Palmową mieszkanki kurpiowskich gmin Łyse i Kadzidło wykonują palmy z materiałów, które przygotowywały przez cały Wielki Post. Kurpiowska palma przypomina wysoki kwietny słup, na całej długości ozdobiony zielenią i kolorowymi kwiatami z bibuły. “Kurpianki każdego roku wymyślają nowe wzory kwiatów, robią je przez całą zimę i układają w koszach” - mówi prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział Kurpiowski w Ostrołęce, Czesława Kaczyńska.

Kurpiowskie palmy w Niedzielę Palmową rywalizują o tytuł najpiękniejszej. Już po raz 36 w parafii Łyse odbędzie się konkurs pod hasłem “Palma Kurpiowska”. W ubiegłym roku na konkurs wpłynęło blisko 70 wielkanocnych palm, ponad połowę wykonali uczniowie miejscowych szkół. “Zainteresowanie konkursem z roku na rok rośnie” - mówi Dariusz Puławski z Gminnego Ośrodka Kultury w Łysych.
Uroczystość Niedzieli Palmowej w Łysych rozpocznie się o godz. 11-00 w kościele parafialnym. Mszy Świętej z procesją przewodniczyć będzie Biskup Łomżyński Stanisław Stefanek. Po Mszy na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łysych odbędą się prezentacje artystyczne. Godzinę później zostaną ogłoszeni zwycięzcy 36-ej edcyji konkursu na najpiękniejszą kurpiowską palmę.
Uroczystościom Niedzieli Palmowej w Łysych towarzyszyć będzie wystawa sztuki ludowej, kiermasz wydawnictw regionalnych i prezentacja gospodarstw agroturystycznych.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę