Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Bp Stefanek o projekcie ustawy umożliwiającej eutanazję

“To tylko odrabianie lekcji przed zejściem ze sceny politycznej” - tak pojawienie się projektu ustawy dopuszczającego eutanazję ocenia Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny, Biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Projekt autorstwa senator Marii Szyszkowskiej przewiduje, że decydować o własnej śmierci mogliby ludzie ciężko chorzy i cierpiący. Biskup Stefanek nie ukrywa, że zaskoczeniem jest pojawienie się propozycji eutanazji w Polsce. Plan ten realizowany jest od kilkunastu lat systematycznie w krajach rozwiniętych. Zdaniem ordynariusza łomżyńskiego, o śmierć zadawaną osobom starszym upominają się tylko bogaci. Polski projekt – to jak twierdzi Biskup Stefanek – tylko pośpiech wyborczy.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski, odnosząc się do treści projektu prof. Szyszkowskiej, zastanawia się nad zawartą w nim “magią liczb”. Pacjent decydujący się na śmierć miałby podpisać specjalny certyfikat i dopiero po 4 tygodniach od tego czasu – czytamy w projekcie – można byłoby dokonać eutanazji. Poza tym zabijać na życzenie mogłoby tylko 10 anestezjologów. “Dlaczego nie 15 albo 20 – brzmi trochę jak 10 przykazań bożych – czyżby to symbolika nawiązująca do liczba biblijnych?”- zastanawia się hierarcha.
Wymagania wobec tych, którzy dokonywaliby eutanazji podobne są do oczekiwań wobec płatnych morderców – zdaniem Biskupa Stefanka – to wysokie wymagania wobec katów – “mordercy muszą być nieomylni, gdy idzie o sprawność w celowaniu do ofiary”, podobnie “anestezjolodzy od eutanazji” - jak czytamy w projekcie - o nieposzlakowanej opinii i mający certyfikaty Ministerstwa Zdrowia.
Biskup Stefanek podkreśla, że wiele zbrodni tak głęboko weszło w zwyczaj zachowania się ludzi bogatych, że przestają one szokować, a w wielu wypadkach dopracowano się już prawnego umocowania takiej zbrodni w systemie przepisów ogólnoludzkich. Pierwszą taką zbrodnią jest zabijanie nienarodzonych. Przy eutanazji argument jest podobny – zauważa hierarcha – jest nim tzw. podziemie eutanazyjne. Całość pozbawiona jest jednak logiki wewnętrznej i norm moralnych, co sprawia, że jest mało prawdopodobne, aby projekt ustawy umożliwiającej eutanazję trafił na salę obrad. Tworzy się takie projekty, aby mieć odrobione lekcje – podkreśla Biskup Stanisław Stefanek i dodaje: “Wątpię, że pani prof. Szyszkowska chce posłużyć się swoim tytułem profesorskim czy wiedzą. Bo jedno i drugie kłóci się z tym, co napisała w projekcie”.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę