Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Chiron i weterynarze z poetycką duszą

Główne zdjęcie
Dr Marian Czerski, prof. Teresa Zaniewska, dr Tadeusz Jakubowski, Wanda Kocznur-Baranowska, Józef Matyskieła i Albina Galik-Chojak (ZSWiO Łomża)

- Z pewnością jest to książka-wydarzenie, pierwsza i jedyna jak dotąd publikacja, prezentująca dokonania polskich lekarzy weterynarii – twierdzi prof. Teresa Zaniewska z SGGW w Warszawie, redaktorka antologii poezji 21 autorów z całej Polski „Witraż z Chironem w tle”, wydanej przez Krajową i Warszawską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. Poetyckie spotkanie twórców, wydawców i czytelników zorganizowała w Łomży słynna „Weta”.

Wanda Kocznur-Baranowska z Łomży
Wanda Kocznur-Baranowska z Łomży

Odświętny tłum miłośników pisania i czytania wierszy wypełnił szkolną aulę z oryginalną choinką, gdzie najpierw na scenie zaprezentowali się – być może – przyszli autorzy równie pięknych, mądrych i wzruszających tekstów, co pomieszczone na ponad 270 stronach „Witraża z Chironem” (Warszawa 2011). Wystąpili śpiewająco Łukasz Cudnik w duecie z Irminą Zabielską oraz nastrojeni klasycznie uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Łomży.
Na sali z prof. Teresą Zaniewską, kierującą Katedrą Edukacji i Kultury SGGW, m.in., zasiedli: Albina Galik-Chojak, polonistka i dyrektor ZSWiO w Łomży, powiatowy lekarz weterynarii dr Marian Czerski, jego zastępca dr Emilian Kudyba (obaj z oddziału łomżyńsko-ostrołęckiego Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, współorganizatora wieczoru), prof. Mirosław Kleczkowski i prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej dr Tadeusz Jakubowski. A z nimi dziesiątki ludzi w sztafecie pokoleń, którzy wierszom, lekturom i dyskusjom o poezji oddali lata.
- Jestem szczęśliwy, że jako przedstawiciel 13 tysięcy członków Izby mogę gratulować dzieła 21 twórcom, bo to Państwa zasługa, że tę antologię wydaliśmy – mówił prezes Tadeusz Jakubowski, wspominając już nieżyjącą legendarną polonistkę z „Wety” Helenę Bielicką. - Jeden wiersz w życiu napisałem dla narzeczonej, która została moją żoną. To znak, że „bierze” chemia w poezji.
O swoich pierwszych krokach na poetyckiej niwie kolejno opowiadali autorzy. Jedni z łezką w oku i nostalgią za minionym czasem, inni humorystycznie, sypiąc anegdotami jak z rękawa. 
- Dlaczego lekarze i technicy weterynarii piszą...? - zastanawiała się nauczycielka zawodu Wanda Kocznur-Baranowska z Łomży podczas spotkania, którego formuła polegała na autoprezentacji i odczytaniu ulubionego wiersza przez autorkę lub autora. - Bo jesteśmy w życiu bardzo spostrzegawczy, a to potrzebne w naszym zawodzie. Jednak dzięki poezji można zauważyć wiele rzeczy, których nie uczono na studiach. Dla mnie wzorem głęboko ludzkiej wrażliwości był prof. Franciszek Kobryńczuk z SGGW, gdzie studiowałam na początku lat 70. Garstkę najbliższych studentów prowadził do zakamarka za prosektorium, gdzie w oparach formaliny prezentował wiersze. Ale pisaniem zainteresowałam się wcześniej, dzięki mojej matce, która urodziła mnie w Amsterdamie i robiła wszystko, żebym poznała inny język niż holenderski, zanim pójdę do pierwszej klasy szkoły podstawowej w Polsce.
O ile łomżynianka zapewne nie miałaby nic przeciw temu, aby nazwać ją  dojrzałą osobowością poetycką, o tyle drugi twórca naszego regionu określenie siebie poetą uważa za nieco przesadzone.
- Wolę mówić o sobie „autor utworów rymowanych” - mówi Józef Matyskieła z Grajewa (rocznik 1956). Chwalić się nie wypada, a ganić nie sposób. W pewnym momencie moja żona, współautorka moich fraszek zauważyła, że mężczyźni w pewnym wieku robią się gadatliwi, skłonni do fantazjowania i bezwstydni. A do tego wciągają coraz większy brzuch, aby go ukryć w młodzieżowych strojach, maskują łysinę i farbują wąsy. A we mnie doszły do tego odczucie upływającego bezpowrotnie czasu, tęsknota za domem rodzinnym i wspomnienia  lat młodości...
Trudno w krótkiej relacji przedstawić ponad 200 bardzo różnorodnych tematycznie i formalnie utworów z antologii, więc na koniec refleksja prof. Teresy Zaniewskiej, że „Witraż z Chironem” jest „nie tylko zbiorem tekstów poetyckich, ale także swoistym zapisem doświadczeń, związanych z pracą zawodową, z przemyśleniami, które zrodziły się w kontaktach lekarzy weterynarii z ich osobliwymi pacjentami, którzy – jakże często – dawali impuls inspiracji poetyckiej...”.
Oto pozostali autorzy tomu „Witraż z Chironem”, czyli najmądrzejszym z mitologicznych centaurów: Michał Deresz (1914 - 1999), Jan Józef Dynkowski (Hajnówka), Zbigniew Jara (1918 - 2008), Paweł Jasiński (Radziejów), Dariusz Jaworek, Franciszek Kobryńczuk, Marcin Jakub Kozłowski i Halina Sztabińska-Koncka (Warszawa), Romuald Kosztur (Marcinowicze), Małgorzata Siemieniuk i Jan Krupa (Białystok), Bronisław Ligas (Iłów), Ryszard Majdański (Radomyśl Wielki), Arkadiusz Rędzikowski (Łódź), Władysław Rutkowski (Dębica), Małgorzata Siemieniuk (Białystok), Józef Szarek (Olsztyn), Sławomir Tusiński (Biała Podlaska), Mirosław Welz (Iwonicz Zdrój) oraz Krystyna Witkowska (Wrocław).

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Magdalena Budziszewska


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę