Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

„Glogery” rozdane

Główne zdjęcie
Od prawej: Julia Tazbir, Adam Dobroński, laureat Nagrody Glogera Janusz Tazbir, Henryk Samsonowicz, Agnieszka Samsonowicz, Bronisław Gołębiowski (fot. Mirosław R. Derewońko)

Wybitny historyk Prof. dr hab. Janusz Tazbir został uhonorowany Nagrodą i Medalem Zygmunta Glogera. Otrzymał ją „za ogromny dorobek w badaniu i upowszechnianiu historii kultury Polski na tle dziejów Europy”. Nagrody Glogera przyznano już po raz 22. Wśród uhonorowanych przez Kapitułę Nagrody i Medalu Zygmunta Glogera wyróżnianych byli m.in. Kazimierz Cłapka, wicewojewoda łomżyński z lat 70-tych XX wieku, oraz Anna Jakubowska.

Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie Stopki Nagroda Glogera (fot. Małgorzata Flisikowska)
Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie Stopki Nagroda Glogera (fot. Małgorzata Flisikowska)
Od lewej: Jerzy Derenda, Henryk Samsonowicz, Andrzej Gawryszewski, Małgorzata Dajnowicz, Adam Dobroński, Wiesława Czartoryska, Stanisław Zagórski, ..., Jolanta Nowacka  (fot. Małgorzata Flisikowska)
Od lewej: Jerzy Derenda, Henryk Samsonowicz, Andrzej Gawryszewski, Małgorzata Dajnowicz, Adam Dobroński, Wiesława Czartoryska, Stanisław Zagórski, ..., Jolanta Nowacka (fot. Małgorzata Flisikowska)

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w auli II LO w Łomży podczas jubileuszu 30-lecia Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego Stopka, które Konkurs wymyśliło. Przewodniczący kapituły nagrody jest prof. dr hab. Henryk Samsonowicz.
- Godziny spędzone nad materiałami, zgłoszonymi do konkursu Glogerowskiego, zaliczam nie tylko do najpożyteczniejszych w moim życiu, ale i najprzyjemniejszych – zaznaczył w krótkim podziękowaniu laureat prof. Janusz Tazbir. - Ze Stopką bowiem łączy mnie więź nie tylko intelektualna i umysłowa, ale głównie emocjonalna.
Nagrodę drugiego stopnia otrzymała dr hab. Małgorzata Dajnowicz, z Uniwersytetu w Białymstoku „za wszechstronne badania dotyczące dziejów regionalnych Mazowsza i Podlasia”, a trzeciego stopnia prof. dr hab. Andrzej Gawryszewski „za badania nad dziejami ludności Polski i Warszawy”.

Kapitułą konkursowa przyznała także wyróżnienia i wyróżnienia honorowe. Wśród wyróżnionych tymi pierwszymi jest m.in. Kazimierz Cłapka wicewojewoda łomżyński z lat 1975 - 83. Wyróżnienie przyznano mu „za inspiracje i wdrożenie wielu ważnych przedsięwziąć kulturalnych dla Łomży i byłego województwa łomżyńskiego”. To dzięki niemu w mieście powstała m.in. Łomżyńska Orkiestra Kameralna (dziś Filharmonia) i Teatr Lalki i Aktora.
W grupie osób które otrzymały wyróżnienia honorowe jest łomżanka Anna Jakubowska. Ona została uhonorowana  za cenne lokalne inicjatywy kulturalne ożywiające zainteresowanie różnymi dziedzinami kultury i sztuki.


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę