Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radionadzieja.pl

Drewno - coraz więcej

Od 60 do 90 tysięcy metrów sześciennych drewna każdego roku przekazuje do przerobu łomżyńskie nadleśnictwo. W tym roku ta liczba może wzrosnąć ze względu na zapowiedź szefa Dyrekcji Lasów Państwowych, która w tym roku zamierza pozyskać 28 milionów metrów sześciennych drewna. Jest to o półtora miliona więcej niż w latach ubiegłych. Dyrektor Janusz Dawidziuk powiedział, że decyzję o zwiększeniu wyrębu lasów podjęto ze względu na gwałtowny wzrost popytu na ten surowiec. Łomżyńskim lasom na razie dodatkowa wycinka nie grozi – zapewnia zastęopca nadleśniczego Helena Puchała. W tym roku i tak na potrzeby przemysłu przekazano o 2000 metrów sześciennych drewna więcej z powodu wichury.


Decyzje o wycinkach drzewostanów podejmuje się niezwykle ostrożnie mówią leśnicy. Dojrzewania drzew liczy się w dziesiątkach lat. Najpopularniejsza – sosna – dopiero po 100 latach jest pełnowartościowym drzewem która można pozyskiwać. Do tego dochodzą jeszcze nakłady na pielęgnacje drzewostanów.
Na szczęście zgodnie ze starym przysłowiem, że w przyrodzie nic się nie marnuje – nie marnuje się też przyrody. Drewno pozyskane z wyrębów pielęgnacyjnych trafia na przykład do takich firm jak ostrołęcki Intercell. Maria Rochowicz – szefowa działu public relations spółki.
Wprawdzie fabryki papieru z drewnem nie mają problemu. Duży popyt na polskie tanie drewno po wejściu kraju do Unii Europejskiej spowodował jednak wzrost cen i kosztów producentów mebli. Decyzja dyrekcji lasów państwowych miała sytuację poprawić. Nieoficjalnie mówi się jednak, że by sytuacja wróciła do normy na rynek musi trafić blisko 4 miliony metrów sześciennych.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę