Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Ruch Trzeźwości im. Św. Maksymiliana Kolbego w Łomży

Bractwo Trzeźwości im. św. Maksymiliana Kolbe w Łomży powstało na kanwie istniejącej od dłuższego czasu pracy trzeźwościowej prowadzonej przy klasztorze OO Kapucynów. Była to jednak praca niezorganizowana i ograniczała się do tzw. przyjęcia przysięgi abstynenckiej. W 1987 roku przybył do Łomży z Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu O. Benignus Sosnowski i w grudniu tegoż roku wraz z grupą osób świeckich powołał do istnienia Bractwo Trzeźwości im. św. Maksymiliana Kolbe. Od grudnia 1987 roku do kwietnia 1988 roku w Łomży z inicjatywy Ojca Benignusa odbyło się szkolenie dla członków Bractwa Trzeźwości, które prowadzili dr Woronowicz z Instytutu Neurologii i Psychiatrii w Warszawie i dr Krzyszowski autor wielu ciekawych publikacji naukowych z zakresu szkodliwości papierosów i alkoholu na organizm ludzki. Od samego początku swego istnienia Bractwo podjęło się pomocy ludziom uzależnionym poprzez dobrowolną abstynencję wielu członków i odmawianie modlitwy różańcowej w każdy piątek o godz. 17.30. Ojciec Benignus Sosnowski uzyskał również aprobatę, aby w pierwszy piątek miesiąca Msza Święta o godz. 18.00 była sprawowana o trzeźwość narodu. Trwa do obecnej chwili z uroczystą oprawą przygotowywaną przez Bractwo Trzeźwości. W dniu 24 czerwca 1988 roku Bractwo Trzeźwości otrzymało sztandar, który poświęcił J. E. ks. bp. Edward Samsel. Od 1991 r. Bractwo Trzeźwości pod opieką Ojca Apolinarego Kaźmieraka rozpoczęło pracę z dziećmi i młodzieżą na terenie szkół oraz z osobami dorosłymi pragnącymi zerwać z nałogiem pijaństwa. Całość działań Bractwa nadal opiera się na zaleceniach św. Maksymiliana, który swoje dzieła realizował poprzez modlitwę, słowo i czyn.
W roku 2000 Bractwo Trzeźwości zostaje zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym jako Stowarzyszenie o zasięgu ogólnopolskim i powołuje swoje władze statutowe. Współpracuje z Kościołem Rzymsko - Katolickim i innymi organizacjami i stowarzyszeniami, z grupami AA i Al.-anon. Prowadzi zajęcia z osobami dorosłymi, które chcą złożyć przysięgę abstynencji. Jest autorem programu profilaktycznego „Poznaj i umiłuj piękno życia" i bierze udział w jego realizacji. Bractwo Trzeźwości od wielu lat angażuje się także w życie społeczne miasta Łomży.
W 1998 roku przy pomocy Pełnomocnika Wojewody Łomżyńskiego Jerzego Kossakowskiego Bractwo Trzeźwości powołało do istnienia świetlicę o nazwie „Promyczki", do której obecnie uczęszcza 28 dzieci. Spotkania Bractwa Trzeźwości odbywają się w I i III niedzielę miesiąca o godz. 19.00 i mają charakter informacyjno-edukacyjny. Członkowie Bractwa, to dobrowolni abstynenci na całe życie lub czasowo.

Adres kontaktowy:
Bractwo Trzeźwości im. św. Maksymiliana Kolbego
ul. Krzywe Koło 3, 18-400 Łomża.
Telefon: (086) 216-48-49 wieczorem.
Prezes Zarządu: Inż. Joanna Kleczyńska

Animator:
Jan Marian Kleczyński, ul. Księcia Janusza 10/42, 18-400 Łomża, tel. (086) 2187765.
Opiekun: 0. Apolinary Kaźmierak,
ul. Krzywe Kolo 3, 18-400 Łomża,
tel. (086)2164849


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę