Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Katolickie Stowarzyszenie „CIVITAS CHRISTIANA”

Poświęcenie łomżyńskiego biura  Stowarzyszenia
Poświęcenie łomżyńskiego biura Stowarzyszenia
Biuro CIVITAS CHRISTIANA
Biuro CIVITAS CHRISTIANA
Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana jest ogólnopolską organizacją laikatu katolickiego, będącego w myśl kanonu 299 Kodeksu Prawa Kanonicznego stowarzyszeniem prywatnym.

Oznacz to, że Stowarzyszenie powstało z inicjatywy grupy katolików świeckich a statut i program działania zostały zaaprobowane przez kompetentną władzę kościelną (Konferencję Episkopatu Polski).

Posiadanie statusu katolickiego nakłada na stowarzyszenie obowiązek godnego reprezentowania formacji katolicko-społecznej w Polsce, a co za tym idzie udziału w misji ewangelizacji świata doczesnego w zakresie dostępnym katolikom świeckim.

Staramy się wyposażać członków naszego Stowarzyszenia w odpowiednią formację duchową i merytoryczną, uzdalniając ich tym samym do życia w jedności jako członków wspólnoty Kościoła i równocześnie obywateli państwa polskiego, wcielających ideały i postawy zgodne z hierarchią wartości wpisaną w tradycję polską słowami: Bóg, Honor, Ojczyzna. Dziś trzeba je na nowo okazywać i przywracać współczesnym pokoleniom Polaków.

Nasze Stowarzyszenie nazywa się „Civitas Christiana” Te łacińskie słowa oznaczają społeczność chrześcijańska, czyli społeczność zorganizowaną w imię Boże.

Dotyczy ona trzech podmiotów życia publicznego:
- człowieka jako obywatela
- wspólnoty ludzkiej czyli społeczeństwa i narodu
- państwa jako rodziny rodzin.
Civitas Christiana oznacza w naszym rozumieniu obowiązek uczestniczenia w budowaniu ładu społecznego w Ojczyźnie zgodnie z chrześcijańską wizją państwa.

W naszych polskich warunkach sprowadza się to do urządzania państwa opartego o własny model demokracji wynikający z tysiącletnich doświadczeń religii chrześcijańskiej i życia narodowego.
Zadanie takie dał nam Ojciec Święty Jan Paweł II, kiedy do delegacji naszego Stowarzyszenia na Placu św. Piotra w Rzymie 20 kwietnia 1994 r. zwrócił się słowami:
„Budujcie civitas christiana” kilkakrotnie je powtarzając.: Budować chrześcijańskie społeczeństwo (łacińskie civitas) i kształtować czyli formować obywatelskie sumienie współczesnego Polaka w XXI wieku – to w największym skrócie nasz program działania.

Ojciec Święty w najnowszej adhortacji „Ecclesia in Europa” nazywa to budowaniem „miasta godnego człowieka”.

Emblemat czyli logo Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przedstawia stylizowany fragment (siedemnasta kwatera) Drzwi Gnieźnieńskich, na którym szczątki św. Wojciecha męczennika przenoszone są uroczyście do Gniezna budując duchowo-chrześcijańskie podwaliny państwa polskiego. Od tego bowiem momentu tak naprawdę rozpoczęły się suwerenne dzieje państwa polskiego i organizacji kościelnej oraz tworzenia się Narodu.

Przewodniczącym Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” mającego swą siedzibę w Warszawie przy ulicy Nabielaka 16, jest Ziemowit Gawski a podstawowymi jednostkami organizacyjnymi są oddziały terenowe tworzone zgodnie z podziałem administracyjnym kraju.

W Diecezji Łomżyńskiej w ramach województwa mazowieckiego i podlaskiego funkcjonują oddziały miejskie Stowarzyszenia w Grajewie, Łomży, Ostrołęce, Ostrowi Mazowieckiej i w Wysokiem Mazowieckiem zrzeszające łącznie około 200 członków.

W Łomży i Ostrołęce Stowarzyszenie posiada własne lokale będące bazą działalności, natomiast pozostałe oddziały miejskie w miarę potrzeb korzystają z lokali wynajmowanych.

Kadencja wybieralnych władz na każdym szczeblu struktury organizacyjnej Katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana” trwa 4 lata.

Przewodniczącymi kilkuosobowych zarządów oddziałów miejskich są;
W Grajewie -kol. Dariusz Brzostowski
W Łomży - kol. Czesław Bochenko
W Ostrołęce - kol. Janina Pieniążek
W Ostrowi Mazowieckiej - kol. Elżbieta Pałka
W Wysokiem Mazowieckiem - kol. Józef Wyszyński

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” utrzymuje się i prowadzi działalność w oparciu głównie o udziały w zyskach własnego wielobranżowego produkcyjno-handlowego przedsiębiorstwa „Inco-Veritas”, ze składek członkowskich, darowizn oraz ofiarności publicznej.

Jesteśmy właścicielami Instytutu Wydawniczego „PAX” jednego z największych w Polsce wydawnictw katolickich oraz wydajemy miesięcznik „Nasz Głos” i dwumiesięcznik „Społeczeństwo” będący polską edycja włoskiego „La Societa” poświecony nauce społecznej kościoła, szczególnie z punktu widzenia możliwości jej aplikacji do realiów życia społecznego.

Co roku członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” pielgrzymują do trzech miejsc, które wpisały się głęboko w tradycję organizacji. W kwietniu odbywamy pielgrzymkę do grobu św. Wojciecha aby zaświadczyć, że w Gnieźnie znajdują się narodowe korzenie Polaków. Pielgrzymce towarzyszy cykliczne sympozjum „Stąd nasz ród”.
Na Jasną Górę do Matki i Królowej Narodu pielgrzymka Stowarzyszenia odbywa się w maju , w rocznicę śmierci Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, dla podkreślenia faktu, że w programie swych działań Stowarzyszenie nawiązuje do nauczania Prymasa Tysiąclecia.
We wrześniu przed łaskami słynącym obrazem Św. Rodziny w kaliskim sanktuarium św. Józefa wypraszamy pomoc dla swych rodzin i narodu polskiego.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę