Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Ruch Focolari - DZIEŁO MARYI

Przesłanie Ruchu Focolari jest bardzo proste(...) Od 2000 lat Jezus domaga się od wszystkich swoich naśladowców, by postawili Boga na pierwszym miejscu: Jego uczniem może być tylko ten, kto dla Niego gotów jest pozostawić wszystko; każdy z nas, jeśli chce być chrześcijaninem, powinien to zrobić. Poza tym Jezus oczekuje od wszystkich swoich uczniów miłości wzajemnej: to nie wielkie dzieła, nie wiedza, nie cuda wyróżniają nas, chrześcijan. Jedynie dzięki miłości wzajemnej świat uwierzy.” Chiara Lubich

Chiara Lubich
Chiara Lubich
Założycielką i prezydentem Ruchu Focolari jest Chiara Lubich, która urodziła się w Trydencie we Włoszech w roku 1920. W czasie II wojny światowej, mając 23 lata, z kilkoma przyjaciółkami zapoczątkowała doświadczenie życia Ewangelią, z którego narodziła się duchowość jedności. Duchowość ta ożywia dziś rozprzestrzeniający się nieustannie Ruch, znany w ponad 180 krajach, a liczący ponad 7 mln osób. Ruch Focolari jest otwarty dla wszystkich: dla kobiet i mężczyzn, bez względu na wiek (od najmłodszych dzieci począwszy), status społeczny czy wyznanie. Są to więc ludzie o różnych zawodach, należący w ogromnej większości do kościoła katolickiego, ale również do wielu innych kościołów chrześcijańskich, a także wyznający inne religie, czy też osoby o poglądach niereligijnych - wszyscy angażujący się w budowanie świata bardziej zjednoczonego

Zasadniczym i radykalnym zadaniem Ruchu jest rozwijanie w świecie powszechnego braterstwa, które prowadzi do budowania jedności między poszczególnymi osobami, między warstwami społecznymi i między narodami. Ojciec Święty Jan Paweł II widzi członków Ruchu jako apostołów dialogu.

Różne są formy przynależności do Ruchu: od życia konsekrowanego i angażowania się w małych wspólnotach, po współpracę w najrozmaitszych inicjatywach.

Choć Ruch jest jedną rzeczywistością, to istnieje w nim 21 gałęzi; 5 z nich to ruchy o szerokim zasięgu działające w różnych środowiskach: Ruch Nowe Rodziny, Ruch Nowa Ludzkość, Ruch Nowe Parafie, Ruch Młodzi dla Zjednoczonego Świata, Ruch Dzieci dla Jedności. Sercem Ruchu Focolari są FOCOLARE - męskie i żeńskie wspólnoty życia konsekrowanego osób świeckich.

Dramat drugiej wojny światowej w Trydencie 1943 roku stał się dla Chiary i grupy dziewcząt punktem zwrotnym w ich życiu: „wszystko upada, wszystko to marność nad marnościami..., tylko Bóg pozostanie”. Bóg-Miłość to intuicja będąca iskrą inspirującą i prowadzącą do odkrycia w Testamencie Jezusa „aby wszyscy byli jedno” Bożego zamysłu powszechnej jedności, jako powołania osobistego i wspólnotowego, dla którego warto poświęcić życie. Narodził się w ten sposób ruch duchowej i społecznej odnowy, który ludzie nazwali Ruchem Focolari (z wł. fuoco znaczy ogień) - od ognia ewangelicznej miłości, którą rozprzestrzenia.

Z ponownego odkrycia Ewangelii i z charyzmatu Chiary Lubich wyłoniła się duchowość jedności, duchowość wspólnotowa. Pomaga ona każdemu otworzyć się na drugiego człowieka, aby wspólnie stać się zaczynem braterstwa i jedności w swoim środowisku, w różnych dziedzinach otaczającego świata: świata ekonomii, polityki, prawa, medycyny, kultury, sportu, komunikacji społecznej...

Oficjalną aprobatę Kościoła Ruch Focolari uzyskał w 1962 roku pod nazwą DZIEŁO MARYI.
Do Polski Ruch Focolari dotarł pod koniec lat sześćdziesiątych, natomiast na terenie Łomży zaczął zapuszczać korzenie w połowie lat 80-tych. Aktualnie w naszej diecezji liczy około 60 osób, w tym dzieci i młodzież.

W Centrum Katolickim (przy parafii Krzyża Świętego w Łomży), zazwyczaj w każdą ostatnią niedzielę miesiąca (z przerwą wakacyjną) odbywają się tzw. Spotkania ze Słowami Życia. Są to spotkania otwarte dla wszystkich chętnych pragnących poznać Ruch. Ponadto małżonkowie spotykają się w ramach Kręgu Rodzin. Swoje spotkania mają również dzieci i młodzież - odpowiednio w grupach wiekowych. Dla osób pragnących pogłębić duchowość jedności istnieje możliwość uczestniczenia w różnego typu spotkaniach ogólnopolskich i ogólnoświatowych.

Kontakt:
Edward Zieliński, zam. Łomża, ul.Fabryczna 5
tel. (086) 2160-188, kom.: 501 287 560
e-mail: edekz@tlen.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę