Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@
źródło: radionadzieja.pl

2 listopada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.

Dziś obchodzimy Dzien Zaduszny. To dzień modlitwy za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu, który jest miejscem oczyszczenia w miłości i "przedsionkiem nieba". Przekonanie o istnieniu czyśćca jest jednym z dogmatów naszej wiary. Zaduszkom towarzyszy zwyczaj odwiedzania grobów bliskich i skladania kwiatów. Zgodnie z wiarą Kościoła, modlitwy i mozliwość uzyskania odpustu za dusze zmarlych pomagają im zakończyć czyściec i dostąpić chwały nieba.

Tradycja modlitwy za osoby zmarłe, które czekaja na spotkanie z Bogiem w niebie, siega czasów biblijnych. Pierwsze wzmianki o modlitwie i złożeniu ofiary przebłagalnej za zmarlych, znajdują się już w Starym Testamencie. Jednak powszechne wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych datuje sie dopiero od VII wieku. W XII wieku zwyczaj ten dotarl do Rzymu i stopniowo rozpowszechnil sie w calym Kościele. W 1919 roku papiez Benedykt XV nadał kapłanom przywilej odprawiania w Dzien Zaduszny trzech mszy świętych. Z obrzędów ludowych Dnia Zadusznego przetrwał jeszcze gdzieniegdzie zwyczaj karmienia dusz zmarłych, przybyłych w tym dniu z zaświatów na ziemię. W tym celu zostawiano na stole chleb z masłem lub cały obiad. Specjalnie wypiekanym chlebem dzielono się także z żebrakami modlącymi się za dusze zmarłych. Chleb w zależności od regionu posiadał swoją nazwę np. 'Powałka', 'Petryczka', 'Zaduszka' lub 'Chleb Umarłych'. Do obrzędów zadusznych należy także specjalna msza odprawiana w tym dniu zwana "pominkami".

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę