Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Bezpieczne żniwa

Rolniku! Od ciebie zależy bezpieczeństwo twoje i twojej rodziny – tak do gospodarzy przed żniwami apeluje Państwowa Inspekcja Pracy. Co roku w okresie letnim dochodzi do wielu wypadków w rolnictwie, które często kończą się tragicznie. Najwięcej wypadków śmiertelnych i ciężkich w czasie żniw i nie tylko ma miejsce w wyniku nieprawidłowego przewożenia osób i niezgodnej z zasadami bezpiecznej pracy obsługi maszyn rolniczych – informuje Eugeniusz Tyszka, specjalista ds BHP w rolnictwie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku oddział w Łomży. Tragedii nie brakowało także w regionie.

Tyszka wymienia kilka najgroźniejszych wypadków. W ubiegłym roku podczas żniw pod kołami przyczepy załadowanej kostkami słomy zginął 43-letni rolnik. Mężczyzna spadł z przyczepy w czasie jazdy. Natomiast w wyniku długotrwałej pracy na polu zmarł 35-letni rolnik. W czasie koszenia zboża kombajnem doznał rozległego zawału serca. Zginął także 22-letni syn rolnika, który w czasie pompowania sprężarką ciągnikową koła dwukółki został śmierletne przygnieciony ramą przyczepy do ziemi. Eugeniusz Tyszka z Inspekcji Pracy apeluje: przed nami kolejne żniwa i oby były bezpieczniejsze. Nie ma lepszego sposobu zmniejszenie liczby wypadków jak przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – przypomina Tyszka i wylicza:
- pracuj tylko maszynami sprawnymi technicznie,
- zanim rozpoczniesz pracę przeczytaj instrukcję bezpiecznej obsługi maszyny,
- nie pozwalaj osobom bez uprawnień kierować ciągnikiem lub kombajnem.
Eugeniusz Tyszka przypomina, że nie każdy może pracować na wysokości, apeluje też, aby podczas prac w polu zapewnić opiekę małym dzieciom.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę