Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Muzeum kolejki wąskotorowej powstanie w Kolnie.

Z taką inicjatywą wystąpił do władz miasta jeden z kolneńskich przedsiębiorców. Będzie to atrakcja dla turystów, a jednocześnie historyczna wizytówka miasta. Kolej wąskotorowa została zbudowana w Kolnie przez Niemców w 1915 r. Pierwotnie miała być kolejką transgraniczną prowadzącą do Dłutowa, a stamtąd na tereny Prus. Obsługiwała trasę z Kolna do Myszyńca przez 57 lat. Została zlikwidowana w 1972 r.

W tej chwili trwają poszukiwania elementów kolejki, które można by było zaprezentować w Muzeum lub Izbie Pamięci. Dotychczas udało się aż w Bieszczadach odnaleźć oryginalny wagonik, który jeździł po wąskich torach. Niebawem zostanie on sprowadzony do Kolna. Pomysł na przypomnienie mieszkańcom Kolna tej części historii jest świetny - uważa burmistrz miasta Andrzej Duda.
Inicjator pomysłu - współwłaściciel firmy HETMAN Wiesław Korzep zabiega, aby muzeum zostało zlokalizowane przy ulicy Kolejowej czyli pierwotnym miejscu dawnego dworca kolejowego.
Warto dodać , że do tej pory w Kolnie nie powstał żaden obiekt, który przybliżyłby mieszkańcom jak i zwiedzającym historię tej miejscowości.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę