Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Jestem po prostu poetą...

Główne zdjęcie
Henryk Gała

Uroczysty jubileusz w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży uwieńczył obchody półwiecza pracy pisarskiej jednego z najbardziej znanych łomżyńskich poetów- Henryka Gały. Uroczystość rozpoczął mini- koncert Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Artyści zaprezentowali kantatę do słów poety- jubilata.

Później był czas na wspomnienia, dygresje poetyckie i opowieści o poecie. Wspólną młodość spędzoną we Wrocławiu wspominał przyjaciel poety, Andrzej Bartyński. -To była młodość kosmiczna, założyliśmy razem teatr objazdowy- mówił.

Henryka Gała pochodzi z okolic Gostynina w wielkopolsce, przez lata mieszkał we Wrocławiu. Do Drozdowa pod Łomżą przeniósł się w 1976 roku i odtąd stał się łomżyńskim poetą. - Miałem szczęście, że wtedy zdecydowałem się na ten odważny krok 38-latka; skok nad Narew był szukanie wolności, tutaj przekonałem się do siebie jako poety – wyznał Henryk Gała w wywiadzie udzielonym Radiu Nadzieja.

Henryk Gała kilka dni temu skończył 70 lat. Jako poeta debiutował w wieku 20 lat w prasie wrocławskiej. Z Wrocławiem wiąże się rozkwit jego twórczości pisarskiej, głównie poetyckiej. Henryk Gała założył wspólnie z Jerzym Jankowskim, poetą i pisarzem historycznym, Teatr Człowiek XX oraz dodatek literacki „Ex libris” do wrocławskiej Gazety Robotniczej. Przekonuje, że, mimo bogatych doświadczeń, ma poetycka naturę. "Jestem po prostu poetą, niezależnie od tego, że zorganizowałem trzy teatry w swoim życiu, jedną orkiestrę, napisałem libretto niejednej opery, ale jestem po prostu poetą... - powiedział Henryk Gała.

Spotkanie jubileuszowe uświetnił występ laureatek Konkursu Poetyckiego „Strofy znad Narwi”. W obchodach wzięli udział przyjaciele Henryka Gały, artyści oraz władze Łomży- prezydent Jerzy Brzeziński i zastępca prezydenta Krzysztof Choiński. Jubileusz zakończyła prezentacja „Poezji wybranych” Henryka Gały wydanych przez Ludową Spółdzielnię Wydawniczą z serii Poeci Polscy.
        

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę