Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Będzie kolejny pawilon dla skazanych w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze.

Budowa szóstego już budynku dla więźniów znalazła się w planach inwestycyjnych Służby Więziennej na 2008 rok. O nich dyrekcja podłomżyńskiego zakładu karnego dowiedziała się wczoraj, podczas odprawy dyrektorów zakładów z całej Polski u dyrektora generalnego służby więziennej, gen. Jacka Pomiankiewicza. Spotkanie odbyło się w Popowie koło Warszawy. To tam dyrektor Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, mjr Piotr Kondraciuk dowiedział się, że jeszcze w tym roku powinna rozpocząć się budowa nowego pawilonu.

Jako szósty z kolei, będzie oznaczony literą F. Znajdzie w nim miejsce ponad 150 skazanych. Natomiast pracę kolejne 20 osób – będą to głównie strażnicy, ale także wychowawcy i pracownicy administracji. Dyrektor Zakładu Karnego w Czerwonym Borze Piotr Kodraciuk podkreśla, że więzienia trzeba rozbudowywać, aby zmniejszyć przeludnienie. - Jesteśmy jednym z nielicznych krajów, w których obowiązuje norma tylko 3 m2 dla skazanego, bo w innych krajach są minimum
4 m, także trzeba dostosować nasze normy do europejskich – mówi.

Więźniowie skarżą się na przeludnienie w celach. Piszą skargi do sądów krajowych i europejskich. Narzekają także ci odbywający karę w Czerwonym Borze. - Złożyli dwa pozwy sądowe, przy czym jeden z nich domaga się aż 2 mln zł odszkodowania – mówi dyrektor Kondraciuk. W Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze powinno przebywać około 780 skazanych, faktycznie jest tam o około 200 więcej. Przeludnienie w celach zwiększa napięcia i konflikty. - W celach powinny przebywać 3-4 osoby, a przebywa 6, a więc w sposób naturalny rodzą się konflikty; nie wszystkie udaje się załagodzić poprzez pracę wychowawczą czy psychologiczną – tłumaczy z-ca dyrektora zakładu, mjr Tomasz Smoliński.

Zakład Karny w Czerwonym Borze powstał w 2001 roku w miejscu byłej jednostki wojskowej.
W styczniu 2002 roku trafiło do niego pierwszych 34 skazanych, którzy rozpoczęli adaptację już istniejących pomieszczeń i rozbudowę zakładu. Każdego roku przybywało miejsc i więźniów – średnio 200 w ciągu roku. W tej chwili w zakładzie, zarówno w części zamkniętej, półotwartej i otwartej jak również w areszcie przybywa około 970 osób. Natomiast pracę znalazło tam ponad 200 osób.

Ostatni pawilon w zakładzie oddano do użytku w grudniu ubiegłego roku. Budowa nowego ma rozpocząć się wiosną tego roku.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę