Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 marca 2023 napisz DONOS@
źródło: radionadzieja.pl

Minister kultury zamierza finansowo wesprzeć remont katedry.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski odwiedził Łomżę. Przed godziną 14-00 pojawił się w Domu Biskupim, gdzie spotkał się z biskupem łomżyńskim Stanisławem Stefankiem. Głównym tematem spotkania była możliwość wsparcia prac konserwatorskich liczącej blisko 500 lat katedry. W rozmowach uczestniczyli również: Wicemarszałek Senatu Krzysztof Putra i proboszcz łomżyńskiej katedry, ks. kan. Marian Mieczkowski.

18 września 2006
18 września 2006
26 stycznia 2007
26 stycznia 2007
09 sierpnia 2005
09 sierpnia 2005
22 listopada 2005
22 listopada 2005

- Łomża jest jednym z najsilniejszych ośrodków podtrzymujących tradycję narodową i najsilniejszych ośrodków życia chrześcijańskiego, miejscem, gdzie zawsze silnie podtrzymywane było polskie dziedzictwo kulturowe i dlatego nie mogłem o Łomży zapomnieć – powiedział w wywiadzie dla Radia Nadzieja minister Kazimierz Ujazdowski. Tłumaczył, że do Łomży przyjechał za namową Wicemarszałka Senatu, Kazimierza Putry, z którym wracał z Wilna. Minister podkreślił, że chciał przede wszystkim przyjrzeć się pracom konserwatorskim i nowym projektom prac w łomżyńskiej katedrze.

- Ochrona zabytków i konserwacja – to jeden z priorytetów moich działań – przyznał minister kultury. Zaznaczył, że rozmowy z biskupem łomżyńskim i proboszczem katedry dotyczyły możliwości dofinansowania remontu zabytkowej świątyni. - Chciałbym, aby te projekty, które dotyczą katedry łomżyńskiej i innych projektów w diecezji łomżyńskiej, pozyskały mocne wsparcie ministerialne – mówił szef resortu kultury. Zapewnił, że pieniądze na prace w Łomży powinny się znaleźć, bo po raz pierwszy od 1989 roku resort będzie dysponował silnym budżetem na ochronę zabytków. - Chciałbym, żeby część tych środków przeznaczona była na prace konserwatorskie w Łomży – powiedział Kazimierz Ujazdowski.

Na pytanie, czy na wsparcie liczyć mogą również łomżyńskie instytucje kultury, minister odpowiedział, że mogą one pozyskać środki z programów operacyjnych. Podkreślił, że polityka resortu ma charakter antycentralistyczny, a więc dotowane mogą być nie tylko instytucje znajdujące się w Warszawie czy Krakowie, ale wszelkie instytucje samorządowe – i wojewódzkie i miejskie. - Nie mogę utrzymywać wprost kosztów stałych instytucji samorządowych, ale wszystkich zapraszam do korzystania z projektów, i tych, które dotyczą promocji, czy w dziedzinie muzealnej jak również z nowego projektu nowoczesnej edukacji patriotycznej „Patriotyzm jutra”. Z tego ostatniego skorzystać mogą te instytucje, które chcą w nowoczesnych formach podtrzymywać tradycję państwową – powiedział Radiu Nadzieja minister Kazimierz Ujazdowski.

Po wizycie w Domu Biskupim minister kultury zwiedzał łomżyńską katedrę.
       

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę