Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Kościelna Komisja Historyczna powołana.

Znamy już skład Metropolitalnej Komisji Historycznej, która ma zbadać znajdujące się w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej akta Służby Bezpieczeństwa PRL. Skład komisji wspólnie ustalili Metropolita Białostocki oraz Biskupi Diecezji Łomżyńskiej i Drohiczyńskiej. Komisje tworzy pięciu księży z tych trzech diecezji plus trzech księży konsultantów.

Przewodniczącym Metropolitalnej Komisji Historycznej został ks. dr Adam Szot, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Białymstoku. Członkami komisji są ponadto: ks. dr Józef Łupiński, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Łomży, ks. Wiesław Białczak, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej Łomżyńskiej, ks. dr Tadeusz Kasabuła, historyk z Katedry Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku i ks. dr Zbigniew Rostkowski, kanclerz Drohiczyńskiej Kurii Diecezjalnej.

Jako konsultantów do pracy w badaniu archiwów Służby Bezpieczeństwa biskupi powołali ks. dr Tadeusza Krahela, historyka, wykładowcę Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, prof. dr hab. Andrzeja Kaczorowskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i prof. dr hab. Janusza Wronę z Instytutu Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę