Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Powstanie Warszawskie w Łomży

Reprodukcje powstańczych mundurów, broni, a nawet dziecięcych zabawek z okresu Powstania Warszawskiego można od środy oglądać w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża Świętego w Łomży.

Objazdową Wystawę Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało bractwo Rycerzy Kolumba, łomżyńscy harcerze i parafia. - Chcemy by mieszkańcy miasta przyszli i zobaczyli to co działo się w tamtych czasach na terenie stolicy, jaką ważną rolę stanowiła wolność ojczyzny dla tamtych Polaków – mówi Tomasz Nidzgorski, organizator wystawy. Eksponaty wzruszają, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Ci, którzy zdążyli już odwiedzić Centrum Katolickie najdłużej zatrzymywali się przy reprodukcjach dziecięcych zabawek z tamtego okresu. Zrobione z gałganków postacie polskiego żołnierza, warszawskiego powstańcy, którzy walczą z pluszowym tygrysem, owiniętym flagą z niemiecką swastyką, pokazuje jak bardzo niewinność małych Polaków wystawiona była wtedy na próbę.
Możemy zobaczyć też autentyczną, wykonaną z tekturowych karteczek, grę dla dzieci wymyśloną przez jednego z oficerów w 1944r.
Szereg eksponatów z okresu jednego z największych zbrojnych powstań uzupełniają kilkumetrowe reprodukcje powstańczych fotografii. Obok nich – biuletyny wydawane wtedy przez podziemną prasę, które doskonale komponują się ze zdjęciami. “Walka zbrojna o wyzwolenie stolicy rozpoczęta!” - głosi jedna z drukowanych na powielaczach odezw, zatytułowana po prostu “Polacy!”, a w tle zdjęcie maszerujących powstańców, odzianych w łachmany i często uzbrojonych tylko w biało-czerwone opaski. Wystarczy jednak spojrzeć na wyraz ich twarzy, żeby uzmysłowić sobie jak bardzo byli dumni i szczęśliwi. Najważniejsze miejsce wśród kilkumetrowych fotografii zajmuje postać kilkuletniej dziewczynki z wszytym w rękaw czerwonym krzyżem. Obok fotografie ciężarnej sanitariuszki i uśmiechniętego żołnierza w “zdobycznym” hełmie, który trzyma na rękach małego kotka dopełniają klimatu wzruszeń.  Prezentowane postacie mają niemal naturalne a czasami nawet ponadnaturalne rozmiary, widzowie często mają więc nieodparte wrażenie jakby znaleźli się właśnie na warszawskiej ulicy, kiedy rozgrywały się tamte wydarzenia.
Objazdowa Wystawa Powstania Warszawskiego wyposażona jest także w specjalną prezentację multimedialną. Emitowane są z niej obrazy i wspomnienia świadków tamtych wydarzeń - ludzi biorących udział w powstaniu.
 - Wystawa w całej Polsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem dlatego nie było łatwo ściągnąć ją do Łomży – mówią organizatorzy. W Centrum Katolickim można ją oglądać do 24 stycznia, później eksponaty zostaną przewiezione do Białegostoku gdzie także zaopiekują się nią harcerze.
W dni powszednie ekspozycja jest udostępniona w godzinach od  8.30 do 17, w weekendy od 10 do 16.

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę