środa, 20 listopada 2019 napisz DONOS@

Kleszczy coraz więcej

Foto: Kleszczy coraz więcej
cz pon, 15 maja 2017 10:30

Niemal dwa razy więcej niż przed rokiem i o połowę więcej niż przed miesiące – aż 113 przypadków zachorowań na boreliozę odnotowano w kwietniu w województwie podlaskim. W tym roku chorobę przenoszoną przez kleszcze stwierdzono już u niemal 400 osób, a specjaliści podkreślają, że tradycyjnie już wzmożony zrost zachorowań występuje od czerwca. Przeciwko boreliozie nie ma dostępnej szczepionki.

Mammografia może uratować życie

Foto: Mammografia może uratować życie
cz cz, 11 maja 2017 09:36

Rak piersi zabija codziennie kilkanaście Polek, a w ciągu roku prawie 5 tysięcy. Na ryzyko zachorowania na ten nowotwór najbardziej narażone są kobiety po 50. roku życia. Badania mammograficzne umożliwiają wykrycie raka piersi we wczesnym etapie rozwoju. Niestety jak wynika z danych Podlaskiego Oddziału NFZ badania najrzadziej wykonują kobiety w Łomży.

Będzie zmiana na fotelu dyrektora szpitala w Łomży?

Foto: Będzie zmiana na fotelu dyrektora szpitala w Ło...
cz pon, 08 maja 2017 09:29

Czy po czterech latach rządzenia w łomżyńskim szpitalu odejdzie dyrektor Krzysztof Bałata? W piątek był najlepszym w konkursie na stanowisko dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Informacja o tym jest zaskoczeniem. Przewodniczący Rady Społecznej łomżyńskiego szpitala Jacek Piorunek mówi, że nic nie wie o ewentualnym odejściu dyrektora Krzysztofa Bałaty. - Współpraca układa się nam bardzo dobrze. Rada Społeczna szpitala wysoko ocenia pracę pana dyrektora i jej efekty – mówi Piorunek wyrażając nadzieję, że dyrektor Krzysztof Bałata zmieni jeszcze zdanie i pozostanie w Łomży. Szpital Wojewódzki w Łomży to największy zakład pracy w mieście i w regionie; zatrudnia około tysiąca osób.

Bursztynowa dla zdrowia

Foto: Bursztynowa dla zdrowia
JJS pt, 05 maja 2017 15:13

Galeria Bursztynowa zaprasza 14 maja do skorzystania z badań i porad lekarskich wykonywanych bezpłatnie. Wśród specjalistów znajdą się m. in. trycholog, dermatolog czy dietetyk. Tego dnia w centrum handlowym będą odbywały się także badania EKG serca oraz wzroku. Natomiast najmłodsi będą mogli wziąć udział w grach i zabawach edukacyjnych.

Grzybica pochwy - jak ją rozpoznać i leczyć?

Foto: Grzybica pochwy - jak ją rozpoznać i leczyć?
JJS wt, 18 kwietnia 2017 13:58

Grzybica pochwy należy do częstych chorób kobiecych, objawiających się upławami, szczypaniem, pieczeniem i nieprzyjemnym zapachem wydzieliny z pochwy. Leczy się ją antybiotykami oraz probiotykami. Drugą równie częstą i poważniejszą chorobą u kobiet jest rak szyjki macicy, który wykrywa się przez cytologię.

Dni płodne u kobiety - kiedy wypadają?

Foto: Dni płodne u kobiety - kiedy wypadają?
JJS cz, 13 kwietnia 2017 10:44

Dni płodne to wyjątkowy czas u kobiety, który występuje w każdym okresie menstruacyjnym. To dosłownie kilka dni, w których kobieta jest płodna i podczas których może zajść w ciążę. Osoby planujące powiększenie rodziny powinny dowiedzieć się, kiedy dokładnie te dni występują.

Trojaczki w Łomży

Foto: Trojaczki w Łomży
cz pon, 10 kwietnia 2017 14:47

Trojaczki, dwie dziewczynki i chłopczyk, w poniedziałek przed południem przyszły na świat w szpitalu w Łomży. Chociaż są niedojrzałe, to lekarze określają ich stan jako dobry. Dzieci na świat przyszły jako wcześniaki, więc zanim z mamą i tatą pojadą do domu, w szpitalu spędzą nie tylko najbliższe Święta Wielkanocne, ale i kilka tygodni po nich.

Jak odzyskać energię i szczupłą sylwetkę na wiosnę?

Foto: Jak odzyskać energię i szczupłą sylwetkę na wio...
JJS pon, 10 kwietnia 2017 14:07

Wraz z nadejściem cieplejszych i bardziej słonecznych dni, wiele osób zaczyna walkę nie tylko o odzyskanie dawnej szczupłej sylwetki, ale również o poprawę własnego samopoczucia. Przesilenie wiosenne dotyka coraz więcej osób, sprawiając, że zamiast cieszyć się piękniejszą pogodą, czują się wiecznie zmęczone, zdekoncentrowane i apatyczne. Czy da się to jakoś odmienić?

Kleszcze znowu zaczęły „łowy”

Foto: Kleszcze znowu zaczęły „łowy”
cz cz, 06 kwietnia 2017 10:44

W ubiegłym roku w województwie podlaskim na boreliozę zachorowały 1602 osoby, a u kolejnych 160 osób zdiagnozowano zapalenie mózgu. Powodem groźnych chorób są kleszcze, które wiosną zaczęły już „łowy”. Ubiegły rok pod względem zachorowań na choroby odkleszczowe był rekordowy, a ten niestety zaczyna się jeszcze gorzej. W tym roku boreliozę wykryto już u 280 osób, a zapalenie mózgu u 7.

List otwarty do dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży

cz pon, 03 kwietnia 2017 08:00

Z każdym rokiem przybywa nam lat, stajemy się starsi oraz coraz mniej sprawni. Zapadamy na różne choroby, co w konsekwencji powoduje, że potrzebujemy większej i bardziej kompleksowej opieki. Jedną z form opieki nad osobami starszymi jest oddział geriatryczny, oddział wysoce specjalistyczny zapewniający ukierunkowane leczenie.

Z autyzmu się nie wyrasta

Foto: Z autyzmu się nie wyrasta
cz pt, 24 marca 2017 13:09

- W Łomży autyzmem zajmuje się wiele środowisk, ale nie istnieje system wsparcia osób autystycznych i rodzin w których są osoby z autyzmem – mówiła dr Agnieszka Muzyk, wiceprezydenta Łomży, zapowiadając, że w niedługim czasie to powinno się zmienić. Po przeniesieniu „Drzewnej” do „Mechaniaka” jej budynek przy ul. Marii Skłodowskie Curie zajmie Zespół Szkół Specjalnych, a jego dotychczasowej siedzibie przy ul. Nowogrodzkiej 4, powstanie miejska placówka dla autystów. Zapowiedź padła w trakcie odbywającego się w PWSIiP seminarium dotyczące dorosłych osób z autyzmem. To pierwsza z cyklu imprez jakie będą odbywały się w Łomży w związku obchodami Światowego Dnia Autyzmu, który przypada 2. kwietnia.

Grypa odchodzi

cz cz, 02 marca 2017 12:30

Ponad półtorej tysiąca przypadków zachorowania i podejrzeń zachorowania na grypę odnotowano w lutym w Łomży i na terenie okolicznych 9 gmin tworzących powiat łomżyński. To ponad dwa razy mniej niż w styczniu.

Kolejne wielomilionowe inwestycje w szpitalu

Foto: Kolejne wielomilionowe inwestycje w szpitalu
cz śr, 01 marca 2017 11:02

Dwie umowy na realizację inwestycji wartych w sumie niemal 10 milionów złotych podpisano w szpitalu wojewódzkim w Łomży. Pierwsza z nich dotyczy przebudowy szpitalnego oddziału ratunkowego wraz z doposażeniem w sprzęt i armaturę medyczną, a druga przebudowy apteki szpitalnej oraz zakupu aparatu cyfrowego do mammografii. Pieniądze pochodzą ze środków unijnych, budżetu państwa, samorządu województwa i tylko w niewielkiej części - ok. 400 tys. zł - środków własnych szpitala. - To pokazuje, że można się dogadać. Jest współpraca dla dobra pacjentów – cieszyła się poseł Bernadeta Krynicka, przy okazji chwaląc dyrektora szpitala Krzysztofa Bałatę. - Myślę, że to najlepszy dyrektor w województwie. W zasadzie, gdyby nie pan, to ten szpital byłby w ruinie – mówiła Krynicka.

Bądź piękna na wiosnę dzięki Face Med

Foto: Bądź piękna na wiosnę dzięki Face Med
JJS pt, 24 lutego 2017 13:21

Wiosna już się właściwie zaczęła, a Dzień Kobiet tuż tuż. Warto więc już teraz pomyśleć o tym, by po zimie zadbać o swój wygląd. Gabinet kosmetologii i medycyny estetycznej Face Med przygotował z tej okazji wyjątkową ofertę z voucherami i promocjami. Poza pełnym pakietem zabiegów kosmetycznych, kosmetologicznych, medycyny estetycznej czy makijażu permanentnego, tylko w Face Med można też poddać się odświeżającemu rytuałowi Thalgo, zafundować sobie zabieg gwiazd Vampire Lifting czy bezinwazyjny lifting opadających powiek, bo w Łomży nikt inny ich nie wykonuje.

Trakt porodowy wygląda świetnie, sale są przytulne, fajne łóżka porodowe...

Foto: Trakt porodowy wygląda świetnie, sale są przytu...
cz cz, 16 lutego 2017 15:18

W ciągu czterech lat na remont i nowe wyposażenie oddziałów ginekologiczno-położniczego i noworodkowe szpitala w Łomży wydano 8 milionów 655 tysięcy złotych. Pieniądze niemal w całości pochodziły z budżetu województwa podlaskiego. - Powstały oddziały, które spełniają wszelkie wymagania, ale przede wszystkim poprawiły się warunki w jakich przebywają pacjentki – mówił Krzysztof Bałata, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, podkreślając, że dziś są to nowoczesne i ładne sale jedno, dwu lub trzyłóżkowe z łazienkami, a lekarze i pielęgniarki dysponują nowoczesną aparaturą pomagającą diagnozować i leczyć matkę i dziecko. - Tu naprawdę jest koncentracja tego wszystkiego, z czym my wiążemy naszą przyszłość – mówił ks. bp. Stanisław Stefanek, który poświęcił wyremontowane oddziały.

Myśli wolontariuszki i reumatologa na 25. Światowy Dzień Chorego

Foto: Myśli wolontariuszki i reumatologa na 25. Świat...
mm so, 11 lutego 2017 14:59

Mija 25 lat od ustanowienia przez papieża Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego. Zapytaliśmy doświadczonego lekarza i niestrudzoną społecznicę z Łomży, jakie nasz święty Polak miał motywy ogłoszenia 11. lutego dniem ludzi, zaatakowanych przez choroby i leczących rany. - Uwrażliwienie na człowieka, którego nie zauważamy, nie odwiedzamy w szpitalu i w domu, zapominamy – mówi Hanna Czajkowska (lat 72), prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Pokój i Dobro”, organizująca od 25 lat pomoc osobom ze stwardnieniem rozsianym. - Dostrzeżenie bliźniego, który w chorobie ma prawa i przywileje, acz nierespektowane przez zdrowych – dzieli się refleksją ceniony reumatolog dr Wojciech Bąkowski (lat 60), m.in., leczący w Instytucie Reumatologii i Centrum Rehabilitacji w Konstancinie oraz w Łomżyńskim Centrum Medycznym. - Dostrzeżenie i podanie pomocnej dłoni.

Grypa w Łomży ustępuje

cz pt, 10 lutego 2017 12:49

W pierwszym tygodniu lutego w Łomży i na terenie powiatu łomżyńskiego zgłoszono 591 zachorowania oraz podejrzenia zachorowań na grypę. Wyliczony przez sanepid współczynnik zapadalności dziennej w przypadku regionu łomżyńskiego spadł w stosunku do stycznia o 1/4.

Poświęcenie aparatu do ablacji i echokardiografu na kardiologii

Foto: Poświęcenie aparatu do ablacji i echokardiograf...
mm pon, 06 lutego 2017 15:01

- Ponad 50 osób skorzystało od końca 2015 r. z urządzenia do ablacji, które pozwala nam do serca poprzez układ żył wprowadzać elektrody w poszukiwaniu miejsc niebezpiecznych, zaburzających rytm serca – objaśnia doktor Romuald Krynicki, od 2000 r. kierujący oddziałem kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie odbyło się poświęcenie wartego blisko 400 tysięcy zł aparatu oraz kosztującego 150 tys. zł echokardiografu (USG serca), z którego w 2 miesiące skorzystało kilkaset osób. - Po trwającej od dwóch do czterech godzin ablacji wszyscy pacjenci z Łomży, Kolna, Pisza, Zambrowa i Wysokiego Mazowieckiego przeżyli. Badanie echokardiografem jest o wiele prostsze i krótsze, kilkanaście minut. Aparat można odinstalować od wózka i przenieść w walizce na OIOM.

Jabłko i spacer lepsze na raka niż papieros i telewizor

Foto: Jabłko i spacer lepsze na raka niż papieros i t...
cz nie, 05 lutego 2017 18:02

Na oddziale onkologicznym szpitala: 15 łóżek stacjonarnych i 6 stanowisk chemioterapii. Wlewanie kroplówką do ciała substancji niszczących komórki rakowe może odbywać się szybko, w 15 minut, może trwać i cztery godziny albo 24 godziny lub 48, dzień po dniu. Oddział miał w 2016 roku 1381 pacjentów. - Zdecydowanie więcej, ponad dwa razy więcej, niż gdy powstał na początku lat 2000 – mówi specjalista pulmonolog i onkolog dr Małgorzata Wagner – Oleszczuk, kierująca nim od 2002. - Na raka płuc chorują u nas mężczyźni, palący papierosy i z nadwagą, kobiety atakuje rak piersi, a obie płci dopada rak jelita grubego. Główne powody: stres, dieta z cukrem i tłuszczem i brak ruchu.

W walce z rakiem potrzeba wiary i pomocy przyjaciół

Foto: W walce z rakiem potrzeba wiary i pomocy przyja...
cz pt, 03 lutego 2017 13:06

W kolejce do poradni onkologicznej godziny dłużą się od rana. W przeddzień 17. Światowego Dnia Walki z Rakiem o światowym dniu w długim korytarzu na 1. p. Szpitala Wojewódzkiego w Łomży nikt nie słyszał. Cztery pacjentki najbliżej drzwi, jedna z mężem, smutne miny. Przerażone. Chociaż jedna leczy się od 2002 r., wygląda znakomicie. Niejedna szczęśliwie wygrała walkę z raczyskiem. - Po raz pierwszy w życiu miałam badane piersi podczas badań pracowniczych, kiedy miałam 48 lat – wspomina Maria Woroniecka, amazonka z Łomży. - Lekarza zaniepokoiły guzy w jednej i drugiej piersi, a biopsja potwierdziła komórki rakowe... Najpierw zrezygnowałam z operacji, nie ze strachu, tylko z wiary w pozytywne myślenie, że sama się wyleczę... Przekonała mnie dopiero dr Bogumiła Arłukowicz, znakomity specjalista chemioterapii i wspaniały człowiek. Teraz każdej dziewczynie i kobiecie doradzam samobadanie, a jeżeli cokolwiek wyczują, to natychmiastową wizytę u lekarza.

« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
190401023634.png
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę