środa, 18 października 2017 napisz DONOS@

Podwyżka dla pielęgniarek i położnych szpitala w Łomży

cz pon, 07 grudnia 2015 12:27

- Dostałyśmy wyrównanie za wrzesień i październik, a to wyszło po 174 zł realnego dodatkowego zarobku na miesiąc – informuje Izabela Metelska, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Wypłacaną trzema ratami podwyżkę otrzymały 463 osoby, co jest wynikiem burzliwej manifestacji w Warszawie we wrześniu i rozmowami związkowców z ówczesnym ministrem zdrowia. Ciąg dalszy podwyżki nastąpi w grudniu.

W życiu nie ma przypadków.

Foto: W  życiu nie ma przypadków.
cz pt, 04 grudnia 2015 12:30

Jak to mówią, raz są lata tłuste, a potem chude. Ale przecież ile radości w ponury, deszczowy, jesienny dzień daje choćby krótkotrwały przebłysk słońca. Jakoś od razu robi się lepiej. Przecież latem to samo słońce w nadmiarze męczyło. Szukaliśmy cienia, samochodu z klimatyzacją, napojów tylko z lodem. Wielka ulewa dawała ulgę. Nic nie dzieje się przypadkiem. Staram się być uważny. Staram się nie przegapiać tego, co staje każdego dnia na mojej drodze. 25 lat temu lekarz powiedział mi, że mam raka. Kolejny stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem będzie natychmiastowa amputacja prawej ręki. I wtedy zaczęła się przygoda mojego życia.

Ablacje serca w łomżyńskim szpitalu

cz wt, 01 grudnia 2015 08:42

W łomżyńskim szpitalu odbył się pierwszy w historii zabieg ablacji serca. To – jak informuje szpital - skuteczniejsza metoda leczenia zaburzeń rytmu serca niż leczenie farmakologiczne. Jej przeprowadzenie w Łomży umożliwił zakup specjalistycznego aparatu sfinansowany ze środków unijnych oraz budżetu województwa podlaskiego.

Pielęgniarki czekają na obiecaną podwyżkę płac o 400 zł

Foto: Pielęgniarki czekają na obiecaną podwyżkę płac ...
cz pt, 13 listopada 2015 10:15

- Nie wiem, co mam mówić, nie wiem, co mam odpowiadać, kiedy ludzie pytają mnie o podwyżki płac dla pielęgniarek, to poniżej wszelkiej krytyki – denerwuje się pielęgniarka Izabela Metelska, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. - Poprzedni minister zdrowia Marian Zembala obiecał nam w połowie września bieżącego roku, że co roku będzie 400 zł podwyżki przez cztery lata. Na razie pieniędzy w listopadzie nie ma. Od wtorku dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego w Łomży nie chce udzielić nam informacji, co jest albo będzie z podwyżkami dla pielęgniarek. Wielokrotne telefony pozostają głuche, zarówno do nowej - od początku listopada - wicedyrektor ds. pielęgniarstwa Joanny Chilińskiej, jak i dyrektora naczelnego Krzysztofa Bałaty, nieodpisującego nawet na smsy. Jego sekretariat zaś odpowiada, że "dyrektor ma spotkania".

Grypa szaleje

cz pon, 09 listopada 2015 12:31

Coraz więcej przypadków zachorowań na grypę lub na tzw. choroby grypopodobne notują lekarze. Tylko w październiku w województwie podlaskim takie objawy zdefiniowano u około 8,5 tys. pacjentów zgłaszających się do lekarzy. Zachorowań jest o 1/3 więcej niż przed rokiem. Specjaliści podkreślają, że w procesie obniżania liczby zachorowań na grypę profilaktyka odgrywa kluczową rolę.

20 lat Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łomży

Foto: 20 lat Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łomży
cz cz, 22 października 2015 16:04

– Sięgając myślami wstecz, a moja córka uczęszcza na te warsztaty 16 lat, przypominam sobie widok wystraszonych nastolatków, nie wiedzących, co je czeka za drzwiami tego budynku. Dziś większość z nich to ludzie dorośli, którzy z taką radością docierają na te warsztaty. Trudno sobie wyobrazić sytuację, gdyby tych zajęć nie było – mówiła jedna z mam podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych „BONA” Sp. z o. o.. WTZ dziś obchodzi swe 20-lecie. Na jubileuszowym spotkaniu był tort, gratulacje i występ warsztatowej grupy Gesty. Przede wszystkim była wielka radość podopiecznych i ich rodziców...

Poseł Kołakowski: Geriatria powinna być w Łomży

Foto: Poseł Kołakowski: Geriatria powinna być w Łomży
cz pt, 16 października 2015 16:03

- Z analizy przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że pacjent w podeszłym wieku lepiej funkcjonuje, a jego leczenie mniej kosztuje, jeśli jest prowadzony przez geriatrę – przytacza poseł Lech Kołakowski. W interpelacji skierowanej do Ministra Zdrowia przekonuje, że oddział geriatryczny powinien być utworzy w szpitalu w Łomży. - W obecnej sytuacji pacjenci ze względu na wiek i stan zdrowia nie są w stanie dojechać do oddalonego o wiele kilometrów od Łomży szpitala z jedynym w województwie podlaskim oddziałem geriatrii, liczącym zaledwie 25 łóżek.

Rzeczpospolita: Antyszczepionkowcy źle ukarani

cz śr, 14 października 2015 19:20

Wojewodom nie wolno upoważniać sanepidu do nakładania grzywien na rodziców odmawiających szczepienia dzieci – wynika z opinii sejmowych prawników. Wśród wojewodów, którzy podpisali umowy z sanepidem, upoważniając go do nakładania grzywien jest także wojewoda podlaski. Teraz się okazuje, że prawdopodobnie (wojewodowie - dop. red.) nie mieli prawa tego robić - pisze Rzeczpospolita ujawniając ekspertyzę dr Zofii Snażyk z Biura Analiz Sejmowych (BAS).

Zbliża się sezon chorobowy

Foto: Zbliża się sezon chorobowy
cz pt, 02 października 2015 13:00

Środek nocy i nagły atak choroby, albo pogorszenie stanu zdrowia. Każdy, kto był kiedyś w takiej sytuacji wie doskonale, że szukanie wtedy ratunku jest uciążliwe i nierzadko trwa bardzo długo. Pacjenci w Łomży mają już jednak alternatywę, dzięki istnieniu całodobowej apteki, w której non-stop można uzyskać nieograniczony dostęp do fachowej pomocy. O tym, jak radzić sobie w takich nagłych wypadkach oraz dbać o zdrowie w okresie wzmożonej zachorowalności, rozmawiamy z doktorem nauk farmaceutycznych Emilem Trofimiukiem, kierownikiem apteki.

Zimna woda zdrowia doda

Foto: Zimna woda zdrowia doda
cz pt, 02 października 2015 08:07

Dla większości ludzi wejście jesienią lub zimą do bardzo zimnej wody kojarzy się z brakiem rozumu, pijackim wybrykiem czy też młodocianym popisem przed dziewczyną. Jednak w przysłowiu, że zimna woda zdrowia doda jest wiele prawdy. Osoby, które korzystają z lodowatych kąpieli cieszą się dobrym zdrowiem, humorem i zapasem energii. Morsy - bo to o nich mowa, regularnie wchodzą do zimnej wody, nawet w największe mrozy, bez żadnego uszczerbku na zdrowiu. W październiku rozpoczyna się nowy sezon na „morsowanie”, w związku tym w najbliższą niedzielę łomżyńskie morsy zanurzą się w odmętach zimnej Narwi.

Pielęgniarki chcą podwyżek. Pojechały demonstrować w Warszawie

Foto: Pielęgniarki chcą podwyżek. Pojechały demonstro...
cz cz, 10 września 2015 08:47

Ponad sto pielęgniarek z łomżyńskiego szpitala wyjechało rano na protest do Warszawy. Pod kancelarią premiera i Sejmem ma demonstrować nawet około 10 tysięcy pielęgniarek z całej Polski domagających się przede wszystkim podwyżki płac. - Od 8 lat nie miałyśmy nawet złotówki podwyżki – mówi Izabela Metelska przewodnicząca łomżyńskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. - Nie może tak być, że dogania nas najniższa płaca krajowa, biorąc pod uwagę nasz wkład pracy wykształcenie i odpowiedzialność – dodaje.

Idzie rak nieborak, jak uszczypnie będzie znak...

Foto: Idzie rak nieborak, jak uszczypnie będzie znak...
mm pt, 31 lipca 2015 07:13

O pakiecie onkologicznym było tak głośno i nerwowo na przełomie minionego i bieżącego roku, że mogłoby się wydawać, iż Ministerstwo Zdrowia od wprowadzenia tzw. DiLO uzależnia przyszłość leczenia czy wręcz wyleczenia ludzi chorych na raka złośliwego. Batalia, jaka rozegrała się między urzędami a lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego o Diagnostykę i Leczenie Onkologiczne poszła prawie na noże. Czy warto było i o co chodziło...? - Pakiet zakładał przyspieszenie leczenia chorych na raka, ale życie niekoniecznie – komentuje Hanna Majewska – Dąbrowska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie kartę DiLO od początku stycznia do końca czerwca ma 6 pacjentów od lekarza rodzinnego, 25 z poradni szpitalnych, 8 z oddziałów. Tylko 39 osób - podczas gdy w 2014 roku w szpitalu leczyło się 975 pacjentów, u których rozpoznano nowotwór złośliwy...

Bezcenny dar życia potrzebny jak nigdy

Foto: Bezcenny dar życia potrzebny jak nigdy
mm cz, 30 lipca 2015 15:56

Media alarmują, że w wielu Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaczyna brakować krwi. Ma to związek z większą ilością wypadków w sezonie letnim oraz jednoczesnym zmniejszeniem liczby wyjeżdżających na urlopy krwiodawców. W Łomży sytuacja nie jest tak zła jak w innych regionach kraju, nie odwołuje się zaplanowanych wcześniej zabiegów, ale krwi też może zabraknąć. – Sytuacja nie jest dramatyczna, nie musimy wstrzymywać planowych zabiegów operacyjnych, ale zapasy krwi są znacznie mniejsze – potwierdza Anna Ogrodnik-Wycik, kierownik łomżyńskiego Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, apelując do wszystkich chcących oddać krew, by zgłaszali się do siedziby oddziału w budynku Szpitala Wojewódzkiego. Na początku sierpnia w teren ruszą też ambulanse, które dotrą do kilkunastu miejscowości, umożliwiając też ich mieszkańcom uratowanie komuś zdrowia lub życia.

Do gastrologa za pięć miesięcy, a do chirurga od ręki

Foto: Do gastrologa za pięć miesięcy, a do chirurga o...
cz pt, 24 lipca 2015 15:12

- Z kolejkami do lekarzy specjalistów jest tak, że te kolejki, niestety, są – przyznaje Hana Majewska – Dąbrowska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, która na urlop wybiera się dopiero pod koniec sierpnia. - Najlepiej byłoby, gdyby każdy nasz pacjent mógł zostać przyjęty jeszcze tego samego dnia, gdy się zgłasza z dolegliwościami. Niestety, kolejki do specjalistów w czasie wakacji nie uległy skróceniu. Do gastrologa nadal czeka się pięć miesięcy, natomiast do kardiologa cztery...

Będą nowe ambulansy

cz śr, 15 lipca 2015 09:16

Kolno, Grajewo, Wysokie Mazowieckie i Ciechanowiec – tu trafią cztery nowe ambulansy, na których zakup Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał łomżyńskiej stacji pogotowia ratunkowego dofinansowanie w wysokości 386 tys. zł. Wartość inwestycji jest o blisko milion złotych wyższa.

Dodatkowe miliony na zambrowski szpital

cz śr, 08 lipca 2015 09:24

O 4,5 mln złotych – łącznie już od niemal 17 mln zł - zwiększył zarząd województwa podlaskiego dotację ze „starego” RPO dla szpitala w Zambrowie. Dodatkowe pieniądze – jak podaje Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku - pozwolą uruchomić w rozbudowanym i zmodernizowanym zambrowskim szpitalu także rezonans magnetyczny.

Apteki mają dyżurować, ale nie wszystkie chcą

Foto: Apteki mają dyżurować, ale nie wszystkie chcą
cz śr, 01 lipca 2015 09:17

Czy mieszkańcy Łomży mogą nie znaleźć w mieście otartej apteki? Teoretycznie nie powinni, ale też teoretycznie teraz może coś takiego się wydarzyć. Radni Łomży na ostatniej sesji przyjęli harmonogram dyżurów aptek od 1 lipca do końca roku. Generalnie każda z aptek w mieście ma dyżurować raz w miesiącu. Problem polega na tym, że część aptekarzy twierdzi, że mimo wyznaczenia dyżurów swoich aptek i tak nie otworzą. Powodem są pieniądze... Jak mówią nie opłaca im się otwierać aptek, bo w centrum Łomży jest jeszcze apteka sieci 24h.

Telemedycyna ŁCM i elektroniczne recepty w Łomży

Foto: Telemedycyna ŁCM i elektroniczne recepty w Łomży
cz śr, 17 czerwca 2015 08:10

- Nowoczesna medycyna w Polsce i w Łomży wiąże się dziś z nowoczesną medycyną w Europie – mówi dr Waldemar Pędziński, prezes spółki Łomżyńskie Centrum Medyczne, która świętuje 15-lecie i po półtora roku budowy otworzyła z wielką pompą siedzibę przy ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Obecnie duża grupa Polaków nie widzi granicy: dzisiaj w Łomży, jutro w Dusseldorfie, Edynburgu albo Londynie. Mają tam teraz możliwość skorzystania z porady lekarza, który dostanie z Łomży wyniki badań laboratoryjnych, zaś w najbliższych kilkunastu miesiącach – badań kardiologicznych czy radiologicznych. Konsultacje u specjalistów nie będą wymagały kosztownych i czasochłonnych wyjazdów pacjenta i lekarza, gdyż będą odbywały się na odległość. Pracujemy już nad szczegółami.

Połączenie WOPiTU i szpitala to „jeden z pomysłów, nad którym dyskutuje się”

Foto: Połączenie WOPiTU i szpitala to „jeden z pomysł...
cz pon, 15 czerwca 2015 14:42

Połączenie Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień Ośrodka ze Szpitalem Wojewódzkim w Łomży jest „jednym z pomysłów, nad którym dyskutuje się”. - W chwili obecnej nie zostały podjęte jeszcze żadne wiążące decyzje odnośnie dalszego funkcjonowania Ośrodka, wszelkie koncepcje są jeszcze w fazie rozważań i konsultacji - napisał Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa, w odpowiedzi na list otwarty jaki trzy tygodnie temu poseł Lech Kołakowski skierował do Marszałka Województwa Podlaskiego Mieczysława Baszko, wyrażając swój protest przeciwko planom likwidacji WOPiTU poprzez włączenie go w struktury szpitala. Zdaniem posła to kolejny element „wygaszania Łomży”, a zrealizowanie go będzie oznaczało „utratę części miejsc pracy w Łomży i oszczędności w budżecie Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku”.

Kleszcze atakują, lekarze apelują

Foto: Kleszcze atakują, lekarze apelują
cz cz, 11 czerwca 2015 14:41

- W czasie majowych i czerwcowych tygodni mieliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń ludzi, którym trzeba było fachowo i bezpiecznie usunąć kleszcze – informuje dr Krystyna Kamińska – Nizik, kierująca przychodnią Lekarze Rodzinni 3 w Łomży, gdzie poprosiliśmy o poradę, co począć z kleszczem na naszej skórze. - Ładna pogoda i wolny czas sprzyjają spacerom i wycieczkom na łonie natury: do lasu, na łąkę czy nad rzekę. Kleszcze usuwamy w warunkach poradnianych i podajemy antybiotyk, jeśli ukąszenie pojawiło się wciągu kilku lub kilkunastu godzin, w celu zapobieżenia boreliozie.

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0