Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 listopada 2024 napisz DONOS@

Bezpłatna Szkoła Rodzenia w łomżyńskim szpitalu

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

- Szkoła Rodzenia w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży wznawia rejestrację na bezpłatne zajęcia z przyszłymi mamami - informuje Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora placówki. Zapisy na kurs, po ponad 2-letniej przerwie z powodu pandemii Covid-19, zaczną się 26. maja, czyli w Dzień Matki.

- Do uczestnictwa w spotkaniach zapraszamy mamy z osobami towarzyszącymi - zachęca Pani Gryc. Mamy powinny ukończyć 26. tydzień ciąży i mieć zaświadczenie od lekarza ginekologa o braku przeciwwskazań do udziału w zajęciach i ćwiczeniach z fizjoterapeutą. Zajęcia będą odbywać się w małych grupach, maksymalnie 8 par, we wtorki w godzinach: 17. -19. Całość kursu to 5 spotkań w przyjaznej atmosferze, w trakcie których będzie omawianych wiele tematów, m.in.: okres ciąży, przygotowanie się do porodu i pobytu w szpitalu, przebieg porodu, okres połogu. W Szkole Rodzenia przedstawione zostaną formalno-prawne aspekty rodzicielstwa oraz zagadnienia, związane z laktacją - trudności pierwszych dni i problemy późniejsze. Ostatnie zajęcia poświęcone będą pierwszemu spotkaniu z wyczekiwanym maluszkiem, opiece nad noworodkiem, pielęgnacji i nauce realizacji jego potrzeb. Tematykę spotkań przedstawiamy poniżej.  

Spotkania będzie prowadzić doświadczony, wykwalifikowany personel medyczny Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. W zależności od tematyki, będą to: lekarze ginekolodzy, lekarze neonatolodzy, położne, pielęgniarki noworodkowe, fizjoterapeuta oraz dietetyk. Kurs jest w całości bezpłatny. Rejestracja do Szkoły Rodzenia zaczyna się od 26. maja pod numerem tel. 86 473 36 61.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146 

 

Spotkanie 1
Poród – obawy rodziców. Emocje w ciąży. Ochrona ciąży – badania lekarskie, niepokojące objawy, dieta, używki.

Najważniejsze sprawy, związane z porodem i wyjazdem do szpitala: wybór miejsca porodu, objawy zbliżającego się porodu, objawy wskazujące na konieczność zgłoszenia się do szpitala, co spakować do walizki do szpitala, jakie dokumenty będą potrzebne przy przyjęciu na oddział.

 

Spotkanie 2 – Poród
Fizjologia porodu. Sposoby radzenia sobie w porodzie – ból i jego rola, techniki relaksacji, prawidłowe oddychanie na różnych etapach porodu, naturalne metody łagodzenia bólu, pozycje porodowe, zwalczanie lęków przyszłych rodziców przed porodem. Znieczulenie w porodzie, sprawdzone metody na łagodzenie bólu porodowego. Przygotowanie krocza i szyjki macicy do porodu. Rola położnej, lekarza, osoby bliskiej podczas porodu. Zasady wspierające przebieg naturalnego porodu. Poród zabiegowy – kleszcze, próżniociąg położniczy. Poród operacyjny – cięcie cesarskie. Ćwiczenia wzmacniające ciało przed porodem  - fizjoterapeuta. 

Spotkanie 3 – Połóg
Fizjologia połogu. Dolegliwości po porodzie. Psychologiczny aspekt połogu – emocje i jak sobie z nimi radzić. Cenne rady i wskazówki związane z połogiem. Baby blues, depresja poporodowa.

Formalno-prawny aspekt rodzicielstwa. Zmiany w życiu po porodzie, nowe role rodziców. Ćwiczenia w połogu - fizjoterapeuta


Spotkanie 4 – Laktacja
Regulacja hormonalna laktacji. Pierwsze godziny i dni po porodzie – czemu są tak ważne. Zalety karmienia piersią. Czynniki zaburzające prawidłową laktację, trudności związane z karmieniem piersią. Techniki karmienia piersią, pozycje do karmienia naturalnego. Trudności pierwszych dni: dokarmianie, nawał pokarmu, bolesne i poranione brodawki, płaskie lub wklęsłe brodawki. Późniejsze problemy: bolesność brodawek, zanikanie pokarmu, zapalenie piersi, zastój pokarmu. Karmienie po cesarskim cięciu. Odciąganie, przechowywanie i podawanie pokarmu. Zajęcia praktyczne z pielęgniarką, dotyczące pielęgnacji noworodka, kąpieli.

Spotkanie 5 – Noworodek
Pierwsze spotkanie – najważniejsze chwile. Badanie noworodka na sali porodowej. Adaptacja noworodka do życia pozamacicznego. Potrzeby dziecka oraz stany alarmujące. Sposoby uspokajania noworodka. Żółtaczka fizjologiczna. Szczepienia. Pierwsza pomoc – postępowanie przy zachłyśnięciu się noworodka. Wyprawka dla dziecka.

Dieta mamy karmiącej – spotkanie z dietetykiem klinicznym. Otrzymanie materiałów informacyjnych. Podsumowanie zajęć i otrzymanie certyfikatów uczestnictwa

Zajęcia praktyczne: zasady i instruktaż kąpieli noworodka z wykorzystaniem rekwizytów – lalki, wanienki, ręcznika; zasady i instruktaż czynności pielęgnacyjnych – przebieranie, przewijanie, pielęgnacja pępka (każda para otrzyma na czas zajęć lalki do nauki przebierania oraz przewijania z pampersem oraz ubrankami); nauka bezpiecznego noszenia noworodka.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę