Łomża nie będzie miała terenów inwestycyjnych?
Przez błędy formalne złożony we wrześniu przez władze miasta wniosek o dofinansowanie z funduszy unijnych uzbrojenia ponad 10 hektarów gruntów w Łomży został odrzucony. „Przedmiotem złożonego projektu jest kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Łomży poprzez budowę układu komunikacyjnego (drogi, chodniki, ścieżki rowerowe) w ulicy Akademickiej oraz w rejonie ulic Żabiej i Sikorskiego, a także uzbrojenie działek inwestycyjnych w sieć kanalizacji deszczowej, sanitarnej, teletechnicznej, wodociągowej. Obejmuje on także przebudowę sieci ciepłowniczej w rejonie ulicy Żabiej” – opisywano projekt na stronie internetowej Urzędu Miasta.
Piątnica z roku na rok cenniejsza
Piątnica, kolejny rok z rzędu, awansowała w „Rankingu najcenniejszych polskich marek” dziennika „Rzeczpospolita”. Eksperci wycenili jej wartość na 234,4 mln zł. To aż o 12% więcej niż w roku ubiegłym.
Stopa bezrobocia przekroczyła 15 procent
Ponad 850 nowych bezrobotnych zgłosiło się w listopadzie do Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży. W tym samym czasie do urzędu zgłoszono 157 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. W ciągu miesiąca liczba bezrobotnych zwiększyła się aż o 325 osób czyli o 6,2%. Tylko zarejestrowanych w statystykach PUP mieszkańców Łomży jest ponad 3,5 tys, a w mieście i całym powiecie w sumie bez pracy jest ponad 5,5 tys osób.
Duńczyków mniej w „Łomży”? Van Pur Łomża
Royal Unibrew Polska, właściciel znajdującego się w Łomży browaru i marek piwa „Łomża” połączy się z Van Pur. Do wspólnego przedsięwzięcia firmy wnoszą łącznie pięć browarów: browary w Rakszawie, Zabrzu i Koszalinie (Van Pur) oraz w Łomży i Jędrzejowie (Royal Unibrew Polska), przy czym - zgodnie z komunikatem - nowy podmiot będzie spółką o nazwie Van Pur Łomża, w której większość udziałów – 80% - obejmą dotychczasowi akcjonariusze Van Pur, a resztę - 20% - Royal Unibrew. Na czele połączonych firm stanie Beata Pawłowska, dotychczasowa dyrektor generalna Royal Unibrew Polska. „Zgodnie z decyzją właścicieli, wszystkie browary i marki będą utrzymane i rozwijane”.
BS w Piątnicy wchodzi „na giełdę”
Dziś po raz pierwszy na rynku obligacji Catalyst prowadzonym na platformach transakcyjnych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie notowane będą obligacje Banku Spółdzielczego w Piątnicy. Bank wyemitował cztery tysiące dziesięcioletnich obligacji o wartości nominalnej tysiąc złotych.
Będą jeszcze dotacje dla przedsiębiorców
Około 11,75 mln euro zostało jeszcze do rozdysponowania w ramach Działanie 1.4 Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Zarząd województwa właśnie zdecydował, że konkurs w którym o dotacje będą mogły ubiegać się zarówno mikro -, małe, jak i średnie przedsiębiorstwa przeprowadzony będzie w kwietniu i czerwcu przyszłego roku.
Ostatnie dotacje dla mikroprzedsiębiorców
Zarząd Województwa przyznał dofinansowanie 69 mikroprzedsiębiorstwom z województwa dotacje na rozwój działalności. To firmy, które ubiegały się o wsparcie w ostatnim ogłoszonym konkursie na podział środków w ramach Poddziałania 1.4.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. - W tej grupie jest także kilka z Łomży – mówi Jacek Piorunek pochodzący z miasta członek zarządu województwa podlaskiego. - Wydawanie pieniędzy z funduszy unijnych na przedsiębiorczość to najlepsza inwestycja dla tych środków – dodaje.
Nowa fabryka w Wysokiem Mazowieckiem
Blisko150 osób znalazło zatrudnienie w nowej fabryce Mlekovity w Wysokiem Mazowieckiem. W sobotę oficjalnie ruszyła wybudowana za około 50 mln zł fabryka konfekcjonowania sera. Dzięki nowemu zakładowi możliwe jest pakowanie 120 ton sera na dobę, w ciągu najbliższego roku moce mają się podwoić. Dodajmy, że wysokomazowiecka Mlekovita to jedna z największych firm mleczarskich w Polsce.
OSM Piątnica to „Dobra Firma”
OSM Piątnica znalazła się w gronie laureatów przyznawanej przez dziennik Rzeczpospolita nagrody „Dobra Firma”. Spółdzielnia została nagrodzona za dynamiczny rozwój, efektywność oraz bardzo dobre wyniki finansowe.
Piątnica tuż za Danone...
OSM Piątnica zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim Rankingu Zakładów Mleczarskich dwutygodnika „Agro Trendy”. Pomimo trwającego spowolnienia gospodarczego, spółdzielni udało się osiągnąć 15% wzrost sprzedaży, powiększyć wartość kapitałów własnych oraz pozyskać nowe rynki zbytu.
Przedsiębiorcy ruszyli po (ostatnie?) pieniądze
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się ostatni planowy konkurs na dofinansowanie przedsiębiorstw środkami z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Napłynęło ponad 120 wniosków, a łączna pula dofinansowania o którą się ubiegają przedsiębiorcy, ponad trzykrotnie przekroczyła dostępny budżet. Władze województwa zapowiadają, że na wsparcie przedsiębiorstw będą dodatkowe pieniądze. M.in. na ten cel ma iść cześć premii jaką województwo ma otrzymać od rządu za sprawną realizację RPO.
Niepasteryzowana przyszłość Łomży
Piwa Łomża leje się coraz więcej. Tegoroczny wzrost sprzedaży – po 9 miesiącach - sięga aż 30%. - I wszystko wskazuje na to, że będzie to rekordowy rok w całej 42-letniej historii piwa Łomża – podkreśla Radosław Kasyk, Dyrektor Marketingu firmy Royal Unibrew Polska, właściciela Browaru Łomża. W związku z rekordowym popytem właściciel zapowiada rozbudowę zakładu. W tym roku na ten cel zostanie przeznaczone kilka milionów złotych, a w przyszłym roku inwestycje mogą być jeszcze większe. Póki co na rynek trafiła mocna wersja niepasteryzowanej Łomży.
Galerię Narew zaczną budować przed wyborami...
W listopadzie ma ruszyć budowa galerii handlowej na Bawełnie w Łomży – podał Puls Biznesu. Zgodnie z tym co podaje gazeta inwestorem galerii jest grupa polskich przedsiębiorców, a niebawem ma do nich dołączyć jeszcze zagraniczna spółka, której nazwa ma być podana dopiero po podpisaniu negocjowanej właśnie umowy.
Delko może kupić Cosmetics
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodziła się na przejęcie kontroli nad łomżyńska spółką Cosmetics przez notowaną na warszawskiej giełdzie spółkę Delko. Obie firmy działają w branży hurtowej sprzedaż artykułów chemiczno-drogeryjnych. Przedwstępna umowa sprzedaży udziałów Cosmetics została podpisana w lutym.
Bo styl jest w detalach...
- Dziś, to klient decyduje jak ma wyglądać i przede wszystkim jak ma być funkcjonalna kuchnia, sypialnia, czy łazienka – mówi Grzegorz Kurak, właściciel łomżyńskiej firmy Center-Mebel. - Jednak aby mebel mógł służyć przez wiele lat w sposób satysfakcjonujący wykonać go musi stolarz, który posiada wiedzę na temat najnowszych systemów okuć i ich montażu. Właśnie pogłębieniu wiedzy w miłej atmosferze miały służyć zorganizowane przez firmę Center-Mebel ósme już targi branży meblowej, które odbyły się w sobotę w siedzibie firmy przy Alei Legionów 141F. - W latach 70. ubiegłego już wieku były modne meble na wysoki połysk. Dziś ta moda wraca, ale są to już zupełnie inne meble. Meble na miarę XXI wieku, a te targi są też po to aby pokazać najnowsze światowe trendy nie tylko w modzie meblarskiej, ale także technicznych rozwiązaniach, bez których trudno sobie dziś wyobrazić choćby kuchnię.
Łomży leje się więcej...
W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku sprzedaż marki Łomża, należącej do duńskiego koncernu Royal Unibrew, wzrosła o 30 proc. Tak dobry wynik został osiągnięty na kurczącym się o około 1 proc. rynku piwa w naszym kraju – zauważa Rzeczpospolita.
Za unijne pieniądze Łomża przygotuje tereny pod inwestycje?
Niemal 10,5 ha gruntów pod inwestycje chcą przygotować władze Łomży. Pieniądze na uzbrojenie działek i nowe drogi miasto chce pozyskać, wzorem okolicznych samorządów, ze środków unijnych. Jak podaje Łukasz Czech z biura prasowego ratusza prezydent Łomża właśnie złożył w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych w mieście Łomża”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Projekt opiewa na około 17 milionów złotych, a ponad 80% środków miałaby wyłożyć UE.
Wykopki rozpoczęte
Nieco później niż zwykle i w spokojniejszym rytmie ruszyła kolejna jesienna kampania skupu i przerobu ziemniaków w krochmalni firmy PEPEES S.A. w Łomży. Drugi rok z rzędu warunki pogodowe spowodowały przesunięcie startu najgorętszego sezonu w pracy przedsiębiorstwa. - Z informacji od rolników wynika, że na plantacjach jest bardzo mokro i po prostu trudno jest wjechać maszynami – wyjaśnia Wojciech Faszczewski, Prezes Zarządu PEPEES S.A. – Dlatego nie nalegamy na dostawy już w pierwszej fazie kampanii. Opóźnienia będzie można nadrobić.
Nie chcą tworzyć nam warunków dla rozwoju innowacyjności?
Tylko jeden wniosek został złożony na konkurs dotyczący podziału pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na tworzenie warunków dla rozwoju innowacyjności. Zarząd Nieruchomościami w Zambrowie Sp. z o.o., złożył wniosek, który właśnie pozytywnie przeszedł ocenę merytoryczną, dotyczy dalszej rozbudowy Zambrowskiego Parku Przemysłowego. Dzięki inwestycji w Zambrowie może przybyć nawet ponad 100 nowych miejsc pracy.
Mleczne potęgi na skalę Europy
Grajewski Mlekpol i wysokomazowiecka Mlekovita znalazły się na liście 500 największych firm europy środkowo-wschodniej. Ranking już po raz czwarty przeprowadziła „Rzeczpospolita” wraz z firmą Deloitte. Przygotowując listę największych firm regionu wzięto pod uwagę 867 firm z 18 krajów. Przy okazji ranking „Rzeczpospolitej” rozstrzyga który z „naszych” mlecznych potentatów jest większy. Jeden z nich znalazły się w czwartej, a drugi w piątej setce.