Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 24 czerwca 2021 napisz DONOS@

Unijne wsparcie rozpali gospodarczo region?

Główne zdjęcie
fot. www.europa.eu

Nawet ponad 7 ml 650 tys złotych wsparcia może otrzymać łomżyńska firma Wilrobi. Dwa jej wnioski zostały rekomendowane do wsparcia funduszami unijnymi z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Znacznie większe pieniądze – ponad 21 mln zł – z tego samego programu ma także otrzymać producent zniczy z Grajewa.

PO Innowacyjna Gospodarka to jeden z sześciu dużych programów w ramach których dzielone są pieniądze jakie Polska otrzymała z Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Program skierowany przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy zamierzają realizować innowacyjne projekty, związane z badaniami i rozwojem, oraz nowoczesnymi technologiami...  I właśnie w ramach jednego z działań programu „wsparcie inwestycji badawczo- rozwojowych w przedsiębiorstwach” szanse na pieniądze mają firmy z regionu. Na listach wniosków rekomendowanych do wsparcia, opublikowanych na stronach internetowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości znaleźliśmy firmę z Łomży i Grajewa. Ta nasza to Wilrobi. Wiadomo o niej niewiele, a o jej dostrzeżonych przez ekspertów PARP-u projektach jeszcze mniej. Monika Karwat z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości podaje, że Agencja nie może mówić o szczegółach projektu jeśli właściciel firmy sobie tego nie życzą. W tym wypadku właśnie tak jest - „właściciel firmy nie chcą mówić o projektach” - napisała nam Moniak Karwat, gdy usiłowaliśmy zdobyć dodatkowe informacje.
Wiadomo jedynie, że na listę wniosków rekomendowanych do dofinansowania z PO IG trafiły dwa wnioski złożone przez tę firmę w ubiegłym roku. Pierwszy z projektów ma szanse na wsparcie kwotą rzędu 2,6 mln zł, drugi kwotą nieco wyższą niż 5 mln zł. W obu przypadkach dofinansowanie z PARP-u sięgałoby 70% planowanych inwestycji. Co to za inwestycje? Być może chodzi o kominek, przystosowany do opalania płynnym paliwem ekologicznym, który łomżyńska firma opatentowała. Informacja o tym znalazła się w wydanym w styczniu Biuletynie Urzędu Patentowego.
Płomienną może być także inwestycja, którą z dofinansowanie ze środków z PO Innowacyjna Gospodarka ma zrealizować grajewska firma Jarex. To producent zniczy. Jego projekt o nazwie „Wzrost konkurencyjności i osiąganie przewagi konkurencyjnej przez firmę Jarex jako efekt aplikacji nowoczesnego wzornictwa” ma szansę na dofinansowanie przekraczające 21 mln zł. Tak jak w przypadku łomżyńskiej firmy, to także niemal 70% kosztów inwestycji. 

Warto dodać, że wnioski obu firm znajdują się na listach rekomendowanych do dofinansowania i jak na razie ich właściciele umów z PARP nie podpisali. Na opublikowanej liście podpisanych umów o dofinansowanie dla działania 4.2 PO IG znajduje się blisko 50 podmiotów. W tej grupie jest tylko jeden z województwa podlaskiego: Ceramika Budowlana LEWKOWO, która na projekt „opracowanie wzoru przemysłowego pustaka akustycznego i wdrożenie go do produkcji” otrzymała ponad 6,5 mln zł dotacji.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę